EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut satışında yabancı rekoru geldi, yurtiçi rekora az kaldı

Yabancılara satışta rekor geldi. 2017’de yapılan satış rakamları, 2018’in ilk 10 ayında aşıldı. İNDER, yıl sonu rakamlarının 40 bin seviyesini aşabileceğini belirtti.

2018’in ilk 10 ayında yabancılara 30 bin 431 adet konut satışı gerçekleşti. Böylece geçen yılın 12 ayında gerçekleşen 22 bin 234 adet satış rakamı bu yıl çoktan aşılmış oldu.

İstanbul İnşaatçılar Derneği’nden (İNDER) yapılan açıklamada, yabancılara satışın yıl sonuna kadar 40 bin seviyesini aşmasının beklendiği ifade edildi. Geçen yıl 22 bin 234 konut satışı ile birlikte ülkeye yaklaşık 4 milyar dolar döviz girişinin sağlandığını vurgulayan İNDER; “Eğer bu konut satış miktarını 50 bin adede çıkarabilirsek, Türk ekonomisine sadece bir yıl içinde yaklaşık 10 milyar dolarlık döviz girişi sağlayabiliriz. Buna ek olarak yabancıların sahip oldukları konutlar için alacakları mobilya, beyaz eşya ve diğer yan ürünlerle bu rakam 15 milyar dolara çıkar. Konut satışlarının ihracat kapsamına alınması ve inşaat sektörüne uygun ihracat kredisi verilmesi yönünde adımların atılması; konut satışından 15 milyar dolarlık hedefi çok daha yukarılara taşıyacaktır” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLIKTA LİMİTİN DÜŞÜRÜLMESİ ALIMLARI ARTIRDI

İNDER, Türk vatandaşlığında 1 milyon dolarlık konut alım şartının 250 bin dolara indirilmesinin yabancı alımlarını ateşleyen ana unsurlardan biri olduğunu belirtti. Öte yandan döviz kurlarının yabancılar ve tasarrufunu dövizde değerlendiren Türk vatandaşları lehine gelişme göstermesinin de bu rekor artışa katkısı ifade edildi. “Bu kapsamda hem yurtdışında yerleşik vatandaşlarımız hem de Körfez gibi Rusya gibi yabancı yatırımcıların konut alımları büyük oranda artış gösterdi” denildi.

YURTİÇİ SATIŞ REKORUNA AZ KALDI

İNDER’den yapılan açıklamada, yabancı alımlarının önünü açan teşvik ve ekonomik gelişmeler gibi şartların yurt içi satışlarda da oluşturulması halinde iç satış rakamlarının benzer bir ivme yakalayabileceği belirtildi. Yurtiçi satışların yeni bir rekor kırması için konut kredisi faizlerinin uygun seviyelere inmesi gerektiğini vurgulayan İNDER; “Böylece 2018’in ilk 10 ayında gerçekleşen toplam 1 milyon 148 bin adetlik konut satışı, 2017’deki 1 milyon 409 bin adetlik rekor satışın üzerine çıkabilir” ifadelerini kullandı.