EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut satışına ekspertiz şartı getirildi

Konut satışlarına ‘ekspertiz şartı’ geldi. Buna göre konut satışlarında ‘ekspertiz’ zorunlu olacak. Detaylar haberimizde…

Türkiye’deki bütün ev, iş yeri ve arsaların gerçek değer haritasını artık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çıkaracak. Çıkarılacak haritaya göre; konut satışında ekspertiz şart olacak. Harita, gayrimenkuldeki yükseliş ve düşüş değerlerini anlık olarak gösterecek ve tapu kaydında da bu değerler esas alınacak. Star Gazetesi'nde yer alan habere göre; 2022 yılında geçilmesi planlanan bu düzenleme öncesinde bu yıl içinde ara formül olarak tapuda ‘ekspertiz şartı’ devreye girecek.

TAPU’DA 11 MİLYAR TL’LİK İŞLEM YAPILDI

Tapu ve Kadastro verilerine göre, 2018’de 2,5 milyon gayrimenkul satıldı. Bu gayrimenkullerden elde edilen tapu harçları ise 10 milyar 72 milyon liraya ulaştı. Tapuda 2018’de yapılan toplam işlem ise 8.9 milyon adet olurken toplar gelir 11 milyar 291 milyon lirayı aştı. Tapu harcı geliri 2018 yılından önceki yıla göre yüzde 5,58 artış gösterdi. Söz edilen rakam önceki yıl 10,7 milyar liraydı. Tapudan elde edilen garç geliri ise 2019’da 1.8 milyar lira oldu.