EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut satış istatistiklerinde çarpıcı sonuç

Her ay TÜİK tarafından düzenli olarak yayımlanan konut satış istatistikleri raporuna göre mart ayında konut satışları geçen yıla kıyasla yüzde 14 geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay yayımlanan konut satış istatistiklerine ilişkin rapor kamuoyu ile paylaşıldı. Rapordan çarpıcı sonuçlar alındı. TÜİK Mart 2018 konut satış istatistikleri raporuna göre, konut satışları geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14 oranında geriledi. Ancak aylık bazda değerlendirmelerde rapora göre konut satışlarının mart ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 15,6 oranında artış gösterdiği görülüyor.

TÜİK Mart 2018 konut satış istatistiklerinden edinilen bilgiye göre 2018 yılı Mart ayında Türkiye genelinde toplam 110 bin 905 adet konut satışı gerçekleştirildi. Böylelikle konut satışları 2018 şubat ayına kıyasla yüzde 15,6 artış yaşarken 2017 yılı Mart ayına kıyasla yüzde 14 gerileme yaşadı.

TÜİK konut satış istatistiklerindeki çarpıcı sonuçların nedeni konut kredisi faiz oranlarının engellenemez yükselişi, konut stokunun artışı, konut piyasasında özellikle lüks segmentte ve bazı kentsel dönüşüm projelerinde arz fazlalığı gibi faktörlerin neden olduğu konusunda fikir birliğine varılıyor.

Konut piyasasının sıkıntılı bir süreçten geçiyor olduğunu net bir şekilde gözler önüne seren sonuçlara göre, konut satışları 2018 yıl Mart ayında yüzde 14 oranında gerileme yaşadı. Geçtiğimiz yılın Mart ayına oranla yıllık bazda yüzde 14 gerilediği saptanan konut satışları yurt genelinde bir önceki aya kıyasla da yüzde 15,6 oranında artış yaşadı.

Aylık bazda yükselen konut satışları sektörün bahar dönemi haraketliliğine girdiğini de kanıtlarken bir yandan da yıllık bazdaki dikkat çekici düşüşün konut piyasası açısından 2018 yılının verimli bir yıl olmadığını gözler önüne seriyor.