EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut satın almak için uygun zaman mı?

Konut sahibi olmamış hemen hemen her çalışan vatandaşın gündeminde kendi evine sahip olabilmek yatıyor. Peki, konut satın almak için uygun zaman mı?

2018 yılının ilk aylarından itibaren ve öncesindeki bir yıllık süreçte konut fiyatlarında bir gerileme olduğu gözlemlendi. Konut fiyatlarındaki bu gerilemenin devam edip etmeyeceği ise merak konusu. Konut satın almayı ya da yatırımlarını gayrimenkul alanında değerlendirmeyi düşünen tüketiciler konut fiyatlarının 2018 yılındaki seyrini merak ediyor.

Konut satın almak için en uygun zamanı kollayan tüketicilere büyük gayrimenkul yatırımcıları, inşaat sektörünün önemli temsilcileri ve alanında uzman kişiler ‘konut satın almak için tam zamanı’ diye düşünüyor. Bu konuda fikir birliğine varan yetkili isimler konut satın almak isteyenlerin acele davranması gerektiğini söylüyor.

Konut üretimi maliyetlerinin artışı henüz konut fiyatlarına yansımadı. 2016 ve 2017 yıllarında yaşanan hem küresel hem yurt içi krizlerden konut sektörü de nasibini aldı. Ancak devlet destekli kampanyalar sayesinde konut satışları toparlandı. Özellikle faizsiz konut kredisi kullanabilen vatandaşlar konut alma hayallerini gerçekleşti. Sektörde böylece beklediği durgunluğu yaşamadı. Şimdilerde ise konut sektörü yeni bir çıkış arıyor. Lüks segmentteki üretimlerin arz/talep dengesini bozması ve firmaların dar ve orta gelir gelirli vatandaş için üretim yapmamasından kaynaklanan şişkinlik de sektörü zora sokuyor.

2018 yılında konut fiyatlarının mevcut durumundan daha düşük bir seviyeye gelmeyeceği ve zamanla artmaya başlayacağı öngörülüyor. Bu konuyla ilgili görüş bildiren uzmanlar bu artışa konut üretimindeki maliyetlerin artmasının ve konut kredisi faiz oranlarının yükselmesinin neden olacağını öngörüyor.

Haziran ayından itibaren her bağımsız birime otopark yapılması zorunluluğu, tapu harçları, altyapı bedelleri, KDV oranlarının yüksekliği, özellikle demir başta olmak üzere yapı malzemelerinin fahiş fiyatlara yükselmesi ve hafriyat masraflarının artışının konut fiyatlarını 2018 yılında yükselteceği düşünülüyor.