EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut satın alırken amortisman süresine dikkat edin

Konut sahibi olmak isteyenleri uyaran uzmanlar, evin kendini kaç yılda amorti edeceğine dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Konut satın alırken kazanmak için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Uzmanlar, konut sahibi olacakları, evin kendini kaç yılda amorti edeceğini hesaplamaları konusunda uyarıyor.

Ak Gündem'de yer alan habere göre; konut alırken amorti süresine dikkat edilmesi gerekiyor. İster oturma ister kiralama amaçlı olsun evin amorti değerine bakarak alanlar uzun vadede kazanıyor.

Konut sahibi olmak isteyenlerin gelecekte zarar etmemesi için amorti süresinin en fazla 15 yıl olması gerekiyor.

AMORTİ SÜRESİ 15 YILI GEÇMEMELİ

Emlak Danışmanı Tahsin Ünal, “Alınmak istenen gayrimenkul bizim kira çarpanımızla 15 yılı geçmemeli. Daha geç getireceği için paramızı karlılığı daha da düşer” şeklinde konuştu.

İstanbul'da bir konut kendini 20.4 yılda, Ankara bir konut 19 yılda, İzmir'de bir konut 18.8 yılda amorti ediyor.

Emlak danışmanlarına göre, amortisman süresi 15 yılı geçmemeli. Çünkü o sürenin aşılması evin pahalıya alındığı anlamına geliyor. Bu durum özellikle çok popüler semtlerdeki cadde üstü evler için geçerli.

AMORTİSMAN SÜRESİ NASIL HESAPLANIR?

200 bin TL’lik bir konut için aylık kira getirisi bin TL olduğunda; ev sahibi 180 ayda 180 bin TL kira getirisi elde eder. Buna göre vatandaş, konutu alırken cepten çıkan parayı neredeyse 15 yılda geri kazanır.