EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut satın alınırken en çok 3+1 daireler tercih edildi

Türk halkı konut satın alırken en çok 3+1 kat planında tasarlanan daire seçeneklerini tercih etti. Kiracıların tercihi ise 2+1 daireler oldu.

Sahibinden.com tarafından hazırlanan Sahibindex verilerinden elde edilen bilgilere göre, Türkiye’de 2018 yılının ilk altı aylık döneminde en çok mart ayı içerisinde konut satışı gerçekleştirildi. Kiracılar ise en çok haziran ayı içerisinde konut değişikliğine gitti.
Yeni yapılar büyük ilgi gördü

Türk halkının konut satın alma tercihlerinde en çok tercih edilen konutlar arasında 3+1 kat planında geniş daireler yer alıyor. Alıcılar 3+1 kat planında kombili veya doğalgazlı ısıtma özelliği olan ve yaşı en fazla 5 ile 10 arasında değişiklik gösteren genç yapıları tercih ettiler. 2018 yılı içerisinde inşaatı yeni tamamlanmış dairelere de yoğun ilgi gösterildi. Apartmandan konut satın alan vatandaşların tercihi ise 4 katlı yapılar oldu.

Kiracıların tercihi 2+1 iken satın alanların tercihi 3+1 oldu

2018 yılının ilk yarısında en çok mart ayında konut satın alındı. Kiracılar ise en çok haziran ayında konutlarını değiştirdi.
Genellikle vatandaşlar geniş ve konforlu yapıları tercih etti. Kat planı olarak en çok satın alınan konut tipi ise 3+1 daireler oldu. Kiracıların tercihi ise daha çok 2+1 kat planında tasarlanan daire seçenekleri oldu.

En çok haziran ayında konut kiralandı

Sahibindex verilerinden yola çıkılarak edinilen bilgilere göre Türk halkı en çok ilkbahar mevsiminde taşınmayı tercih etti. En çok konut satın alınan ay mart ayı olurken en çok konut kiralanan ay ise haziran ayı oldu.