EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut kredisinde ev hayali kuranları sevindiren faizler

Kamu bankalarının desteğiyle birlikte konut kredisinde ev hayali kuranları sevindiren faizler geldi. Faiz oranları yüzde 1.28’e kadar indi. Tüm detaylar haberimizde…

Kamu bankalarının desteğiyle birlikte ev hayali kuranları sevindiren faiz oranları geldi. 2018 yılına göre yarı yarıya düşen konut kredisi faiz oranlarının yıl boyunca bu düşüşü koruması bekleniyor.

İYİLEŞME YANSIYOR

Milliyet Gazetesi’nden Duygu Erdoğan’ın haberine göre; Ziraat Bankası, 4 Mart’tan itibaren olmak üzere konut kredisi faiz oranlarını 120 ay vade için yüzde 1.28’e düşürme kararı aldı. VakıfBank da 1.5 milyon TL’ye kadar olan konut kredilerini aylık yüzde 1.63’ten yüzde 1.49’a çekti. Halkbank ise konut kredisi faiz oranını 1.49’a indirdi.

ÖZEL BANKALARDA FAİZ ORANI YÜZDE 1.59’DAN BAŞLIYOR

Özel bankalar, kamu bankalarının ardından konut kredisi faiz oranlarında indirim yaptı. Geçen yılın ikinci yarısından itibaren yüzde 3’ün üzerine çıkan konut kredisi faiz oranları birçok bankada yüzde 2’nin altına düştü. Özel bankalarda yüzde 1.59’dan başlayan konut kredisi faiz oranları en yüksek yüzde 2.50’den işlem görüyor.

İPOTEKLİ ALIMA TALEP DÜŞÜK KALDI

Yüksek konut kredisi faiz oranları nedeniyle ipotekli satışlar düşüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ipotekli konut satışları Ocak 2019’da Ocak 2018’e göre yüzde 77.2 oranında azalarak 6 bin 537 adet oldu. İpotekli satışların toplam konut satışları içeresindeki payı ise yüzde 9 olarak kayıtlara geçti.