EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut kredisi faizlerinde gerilim yükseliyor

TCMB tarafından konut kredisi faiz oranlarına ilişkin açıklanan verilere göre konut kredisi faiz oranları Ağustos 2009 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Konut kredisi faiz oranlarında gerilim yükselmeye devam ediyor. Konut kredisi faiz oranlarının yükselişi konut piyasasında durgunluk yaşanmasına neden oluyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre, konut kredilerinde faiz oranları 9 Mart 2018 tarihli hafta itibariyle Ağustos 2009 tarihinden beri gördüğü en yüksek seviyede.

Dar gelirli sınıf başta olmak üzere konut alıcısının şartlarını zorlamadan konut sahibi olabileceği tek yol konut kredisi kullanmak. Ancak konut kredisi faiz oranlarının sürekli yükseliyor oluşu konut alıcısının bu fikrinden uzaklaştırıyor. Gerilimin devam ettiği konut kredisi faiz oranları özellikle konut alıcısı ve konut sektörü temsilcilerinin en belirgin şikâyeti olarak dikkat çekiyor.

Hemen hemen çalışan her vatandaş bir gün kendi evine sahip olmak ister. Bu alanda birikim yapar. Ancak birikimleri yetersiz kalan konut alıcıları çareyi konut kredisi kullanmak da bulunuyor. Konut kredisi faiz oranları yüzde 1’in üzerinde olduğunda konut alma fikrinden uzaklaşılıyor. Bu durumdan dolayı konut sektörü temsilcileri piyasada durgunluk yaşanabileceğinden endişe ediyor.

Ocak ayına ilişkin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre yurt genelinde ipotekli konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 20,3 seviyesinde bir azalış meydana geldi. Toplam ipotekli satış rakamı ise 28 bin 678 adet şeklinde gerçekleşti.
Ülke genelinde yapılan konut satışlarının içindeki pay ise ipotekli satışlarda yüzde 29,6 oldu. İpotekli yapılan satışlar İstanbul’da 5 bin 464 adetle yüzde 19,1 paya sahip oldu. Türkiye geneli konut satışlarının toplamında ipotekli satışların en fazla görüldüğü il yüzde 75 ile Ardahan oldu.