EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut kredisi faizlerinde Ekim 2017’den beri en düşük seviye

Ziraat Bankası önderliğinde başlatılan konut kredisi faiz indirimi kampanyası sayesinde konut kredisinde faizler Ekim 2017’den beri en düşük seviyeye geriledi.

Yurt genelinde devlet ve özel sektörün iş birliğinde art arada hayata geçirilen konut seferberliği birçok sektörde hareketlenme sağladı. Konut kampanyalarının son halkalarından konut kredisi faiz indirimi ile de konut kredisi faiz oranları ortalamalarında gerileme trendi 25 Mayıs 2018 tarihi itibariyle devam ediyor.

Alınan son verilere göre konut kredisi faiz oranları 25 Mayıs haftası itibariyle kampanya sayesinde Ekim 2017 tarihinden bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Konut kampanyasından sonra alınan konut kredisi faiz oranları verilerine göre, 25 Mayıs haftası itibariyle konut kredisi faizleri yüzde 13,02 seviyelerine kadar düştü. Bu durumun sonucunda konut kredisi faizlerinde 2017 Ekim ayından bu yana en düşük seviye görülmüş oldu.

Bankalar konut kredilerinde bir kampanya başlatmış ve aylık faizler psikolojik sınır olan yüzde 1'in altına çekilmişti. Konut kampanyalarının son basamaklarından bir tanesi olan konut kredisi faiz oranlarının Ziraat Bankası önderliğinde uzmanlar tarafından belirlenen psikolojik seviye yüzde 1’in altına düşürülmesiyle konut kredisi faizleri yüzde 13’lere kadar geriledi.

Konut kredisi faizlerindeki bu düşüş trendi ticari krediler de ise tam tersi yönde hareket ediyor. Ticari kredi faizleri konut kredisi faizlerinin aksine hızlı bir yükseliş trendine girerek tekrardan son 9 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

TCMB’den alınan verilere göre, bankalar tarafından uygulanan ticari kredi faizlerinde yaklaşık faiz 25 Mayıs 2018 tarihli hafta itibariyle yüzde 19,54 seviyesine çıktı. Bu durumda da ticari kredi faizlerinde Şubat 2009 tarihinden beri en yüksek seviye görüldü.

Ticari kredi faizleri 25 Mayıs 2018 tarihli haftada 18 Mayıs haftasına göre yüzde 2,32 puan yükseliş yaşadı.