Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Konut kredisi faizleri yeniden 1,30 bandında seyrediyor

Sektörün hareketlenmesi için geliştirilen düşük faizle konut satın alma imkanı sunan kampanyada sona gelindi. 30 Haziran son gün!

Konut kredisi faiz oranları yeniden yüze 1,30 bandında seyretmeye başlayacak. Bununla ilgili ilk hamle yüzde 1’in altında konut kredisi kampanyasına destek veren ilk bankalardan Vakıfbank’tan geldi. Vakıfbank dün itibariyle konut kredisi faiz oranlarını kampanya öncesindeki seviyeye yükselterek yüzde 1,27 şeklinde güncelledi.

Geçen ay içerisinde Başbakan Binali Yıldırım tarafından basına duyurulan ve ardından Ziraat Bankası önderliğinde başlatılan konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0,98-99 seviyelerine indirilmesiyle konut sektöründe yepyeni bir dönem başladı.

Uzun süredir satışlarda ivme kaybeden konut sektörü beklediği canlılığı destek ve teşvikler sayesinde yeniden kazanmayı başardı. Konut kredisi faiz oranlarının uzmanlar tarafından belirlenen psikolojik seviye yüzde 1’in altına indirilmesiyle yüksek faiz oranları nedeniyle alımlarını erteleyen binlerce vatandaş konut sahibi oldu. Sadece devlet bankalarında 40 bin kişi konut kredisi kullanarak hayalindeki evin sahibi olma imkanını yakaladı.

Kampanyada sona gelindi! Konut kredisi faiz oranlarında indirim kampanyasında bugün (30 Haziran 2018) son gün!

Ziraat Bankası önderliğinde Vakıfbank, Halkbank, Şeker Bank ve Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) başta olmak üzere devlet ve özel sektör kaynaklı birçok banka konut kredisi faizlerini yüzde 1’in altına düşürmüştü.

Düşük faizle konut kredisi kampanyası bugün sona eriyor. Kampanyanın sonlanması hakkında konuşan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, faiz oranlarını aylık yüzde 0,98'e çeken bankaların, bu kampanyayı bugün bitireceğini söyledi.
Elmas, pazartesiden itibaren faiz oranlarının aylık yüzde 1.30 oranlarına geri dönmesini beklediğini bildirdi. Faiz oranlarını yüzde 1’in altına çeken ilk bankalardan Vakıfbank dün faiz oranını yüzde 1.27'ye çıkardı. 10 Mayıs 2018 tarihinde Ziraat Bankası'ndan gelen ilk hamleyle konut kredisi aylık faiz oranları 0.98'e düşürülmüştü. Sonraki süreçte ise müteahhitler de projelerinde aylık yüzde 0.98 faiz oranına ek olarak peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim kampanyasına imza attı.

Müteahhitlerin başlattığı yüzde 20 indirim kampanyasından yararlanabilmek için de bugün son gün! İkinci bir kampanya gelip gelmeyeceği ise henüz belli olmadı. Ancak piyasada bu yönde bir beklenti olduğu görülüyor.

Elmas, "Vatandaşların ortalama 300 bin liralık ev aldığı görülüyor. Bu da kampanyanın piyasada 12 milyar liralık bir hacim oluşturduğunu ve konut satışlarını yeniden canlandırdığını gösteriyor" dedi.