EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut kredisi faizleri son 6 yılın zirvesinde

Konut kredisi faiz oranları son 6 yılın en yüksek seviyesine erişerek ortalama yüzde 14,55 şeklinde kaydedildi.

Kredi faiz oranlarında psikolojik seviyeyi geçeli çok oldu. Elde edilen son verilere göre, konut kredisi faiz oranları 2 Şubat 2018 haftasından itibaren 2011 Kasım tarihinden bu yana gördüğü en yüksek seviyesine ulaştı.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, konut kredisi kullanarak konut satın almaya yönelen vatandaşlar için yüzde 1 faiz oranı psikolojik seviye olarak görülüyor. Konut satın almak isteyen ya da konutlarını kredi kullanarak yenilemek isteyen vatandaşlar yüzde 1 oranından yüksek konut kredisi faiz oranlarında kararlarını değiştirebiliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden elde edilen bilgilere göre, TL şeklinde alınan kredilerin ağırlıklı faiz ortalaması yüzde 14,55 şeklinde olarak hesaplandı.

Konut almak için tüketicinin psikolojik seviyesi olarak belirlenen yüzde 1 kredi faiz oranının çok üzerinde seyrederek yükselmeye devam ediyor. Yakın zamanda konut almak isteyenler ya da bu alanda yatırımlarını değerlendirmek isteyenler kararlarından vazgeçiyor.

Aralık ayı sonu verilerine göre, Türkiye geneline bakıldığında ipotekli satışlarda yılın aynı ayına göre yüzde 30, 7 oranında azalış yaşandığı görüldü. Türkiye genelinde ipotekli satışlar son verilere göre 34 bin 29 şeklinde gerçekleşti. İpotekli satışların toplam satışlar içindeki payı ise yüzde 25,6 oldu.

Türkiye genelinde sadece ipotekli satışlarda tüm konut satışlarına kıyasla aralık ayında gerileme meydana geldiği görüldü. İpotekli satışların yurt içi illere göre ağırlık payına bakıldığında ise İstanbul 6 bin 516 ipotekli satış ve yüzde 19,1 oranındaki pay ile ilk sıraya oturdu. Toplam konut satışlarındaki ipotekli konut satışlarının en yüksek payı aldığı il ise yüzde 45,5 oranıyla Ardahan ili oldu.