Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Konut kredisi faizleri sıçradı!

Konut kredisi faizleri 2018 yılı Ocak ayının ilk yedi aylık döneminde krizden bu yana en büyük sıçramasını yaşadı.

2008 yılında yaşanan ekonomik krizden bu yana en yüksek seviyesini kaydeden konut kredisi faiz oranları her geçen gün yükselmeye devam ediyor. 2018 yılının Ocak ayından bu yana geçen yedi aylık sürede konut kredisi faizlerinde 5,7 puan seviyesinde bir sıçrama meydana geldiği kaydedildi. Bu değer artışı ile konut kredisi faiz oranları 2008 yılında yaşanan ekonomik kriz seviyesinden sonraki en yüksek seviyesine yükseldi.

Konut almak isteyen ancak kredi faizlerinin yüksekliği nedeniyle alamayan vatandaş da satışları düşen konut sektörü temsilcileri de konut kredisi faiz oranlarından rahatsız durumda. Henüz gündeme getirilmiş olmasa da konut kredisi faiz oranlarında ikinci bir indirim kampanyası ya da kalıcı indirim teşviki getirilmesi isteniyor.

Merkez Bankası’ndan konut kredisi faizlerine ilişkin edinilen bilgilere göre, konut kredisi faizleri ortalama yüzde 20 sınırına dayandı. 2018 yılı ocak ayından bu yana konut kredisi faizleri 7 aylık süreçte 5,7 puan seviyesinde yükselerek büyük bir sıçrama yaşadı. Yukarı yönlü hareket etmeyi sürdüren konut kredisi faizleri hem tüketicinin hem de üreticinin endişelenmesine neden oluyor.

TCMB verilerinden elde edilen sonuca göre konut kredisi faizlerindeki 5,7 puanlık sıçrama 2008 yılından bu yana konut kredisi faiz oranlarında kaydedilen en yüksek seviye oldu.

Kredi faizleri 15 Mayıs ile 30 Haziran tarihleri arasında kamu bankaları öncülüğünde yüzde 0,98 seviyesine sabitlenmişti. Kampanya süresince konut sektörü beklediği satış ivmesini kazandı. Ancak konut kredisi faiz indirimi kampanyasının sona ermesiyle birlikte kredi faiz oranları kampanya öncesindeki seviyenin de üzerine çıktı. Bu durum da konut satışlarının yeniden ivme kaybetmesine neden oldu.