Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Konut kredisi faizleri psikolojik seviyeyi ikiye katladı

Konut kredisi faiz oranları yüzde 2’lere dayanarak psikolojik sınır olarak belirlenen yüzde 1’i ikiye katladı.

Geçen mayıs ayında Ziraat bankası, Halkbank ve Vakıfbank önderliğinde yüzde 0,98’e inen konut kredi faizleri Haziran ayının sonunda kampanyanın sona ermesiyle konut kredisi faizleri yeniden yükselmeye başladı. Vakıfbank’ın ilk olarak konut kredi faizlerini yüzde 1,27 seviyesine çıkarmasıyla diğer kamu ve özel bankları da kredi faizlerini yükseltmeye başladı.

Konut kredisi faiz oranları yeniden yükselmeye başladı. Gayrimenkul uzmanları tarafından yüzde 1 olarak belirlenen psikolojik seviye yüzde 2’lere kadar çıktı. Psikoloji bozan seviyeye gelen konut kredisi faizlerine kalıcı indirimler getirilmesi talep ediliyor.

En uygun kredi faizleri Halkbank ve Vakıfbank’ta veriliyor

Mayıs ve Haziran 2018 tarihlerindeki indirimlerin ardından yükselişe geçen ve temmuz ayında zirveyi gören faizler yüzde 2’yi aşarak rekor bir seviyeye erişti. Konut kredi faizlerinin yüzde 2’lere kadar dayanarak psikolojik seviyeyi ikiye katladığı şu anda en uygun konut kredi faizleri yüzde 1,38 ile Halkbank ve Vakıfbank tarafından veriliyor.

İnşaat sektörü temsilcileri ve konut almak isteyen vatandaşlar konut kredi faiz oranlarında kalıcı indirimler yapılmasını talep ediyor. Kampanyalı dönemde ayda yüzde 0,98 faizle kredi kullanılabiliyor ve 500 bin TL’ye kadar düşük faizle 120 aya kadar konut kredisi kullanılarak konut satın alınabiliyordu.

Eski Emlak Konut GYO Genel Müdürü ve yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum göreve gelir gelmez inşaat sektörü temsilcileri ile bir araya geldi. İnşaat sektörü temsilcilerinin Kurum’dan talepleri arasında konut kredi faizlerinin kalıcı olarak indirilmesi yer alıyordu.

Milyonlarca vatandaş konut kredisi faiz oranlarının yeniden indirilmesini ve bu alanda kalıcı teşvikler yapılmasını talep ediyorlar. Konut kredisi faizlerinde indirim bekleyen milyonlarca vatandaş faiz oranlarının yüzde 1’lik psikolojik seviyenin altında olmasını istiyor.