Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Konut kredisi faizleri Mart 2003'ten beri en yüksek seviyesinde!

Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0,98'e indirilmesinin ardından konut satışları yükseldi. Ancak faizlerin yükselmesiyle birlikte konut satışları düşmeye başladı.

Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0,98'e indirilmesinin ardından konut satışları yükseldi. Ancak faizlerin yükselmesiyle birlikte konut satışları düşmeye başladı.

Konut kredisi faiz oranlarının Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası önderliğinde başlatılan faiz indirimi kampanyasının sona ermesinin ardından konut kredi faizleri kampanya öncesindeki seviyenin de üzerine çıktı. Yükselen satışlar da konut kredi faizlerinin yükselmesiyle birlikte ivme kaybetti.

GYODER, İNDER ve KONUTDER tarafından mayıs ayında başlatılan konutta peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim kampanyası ve buna ek faiz oranlarının yüzde 0,98'e sabitlenmesiyle birlikte uzun süredir durgun olan konut sektörü canlandı. Ancak konutta yüzde 20 indirim kampanyasıyla birlikte faiz oranlarındaki indirimin de geri çekilmesi satışların aşağı yönlü hareket etmesine neden oldu.

Konut kredisi faiz oranları yüzde 0,98 seviyesine sabitlenmeden önce yüzde 1,25 iler yüzde 1,35 bandında seyrediyordu. Kampanya döneminde sonra ise konut kredisi faiz oranları yüzde 2,19 seviyelerine kadar yükseldi. Bu durum konut satışlarını olumsuz etkiledi.

Son 15 yılın en büyük sıçramasını yapan konut kredi faiz oranları 20 Temmuz ile biten haftada merkez bankası verilerine göre bir önceki haftaya göre 3 puan yükselerek yüzde 18,78 seviyesine çıktı. Bu sonuçlarla birlikte konut kredisi faiz oranlarında 2003 Mart ayından bu yana en yüksek sıçrama yaşandı.