EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut kredisi faizleri Eylül 2018’den beri en düşük seviyede

Bankaların konut kredisi faiz oranları düşmeye devam ediyor. Konut kredisi faizleri, 7 Eylül’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Bankaların konut kredisi faiz oranları düşmeye devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın düşüşün iyi ama yeterli olmadığını ifade etmesinin ardından faizlerdeki indirimler sürüyor. Konut kredisi faiz oranı Merkez Bankası verilerine göre 7 Eylül 2018’den bu yana en düşük seviyeye geldi.

Sabah Gazetesi’ndeki habere göre, Ağustos 2018’de döviz kurundaki dalgalanmanın hemen akabinde Yeni Ekonomi Programı ile ekonomide dengelenme sürecini başarıyla yöneten Türkiye, kredi faizlerinde de düşüşün hızlandığı bir döneme giriş yaptı. 21 Eylül’de yüzde 38.37'ye kadar çıkan ticari kredi faizleri, 8 Şubat’tan itibaren yüzde 23.31 seviyesini gördü. Böylece 27 Temmuz 2018’den bu yana en düşük seviyeye düştü. 2018 yılında faizdeki hızlı artışın etkisiyle ipotekli konut satışları hız keserken, son dönemde burada da artışın yaşandığı görüldü.

26 Ekim’de yüzde 29.28'e yükselen konut kredisi faizi ise 8 Şubat 2019’da yüzde 23.55'e düştü. Böylece konut kredisi faizleri 7 Eylül 2018'den bu yana en düşük seviyeyi gördü.

FAİZLERDEKİ DÜŞÜŞ HIZLANACAK

Önümüzdeki dönemde enflasyondaki düşüşün de hızlanması bekleniyor. Böylece faizdeki gerilemenin de belirginleşeceği belirtiliyor. Analistler, Merkez Bankası’nın likiditeyi rahatlatmak için hafta sonunda attığı zorunlu karşılık oranlarını düşürme operasyonu benzeri hamlelerin bankaların elini rahatlatacağını ifade ediyor. Bunun faizlere de olumlu şekilde yansıması bekleniyor.