EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut kredisi faiz oranları yüzde 1,24 ile son 9 yılın zirvesinde

Konut kredisi faiz oranları nisan ayı sonu itibariyle yüzde 1,24 seviyesiyle son 9 yılın en yüksek oranına ulaştı.

Konut sektörü yaklaşık 2 yıldır sıkıntılı günler yaşıyor. Bunun nedenlerinin başında da konut kredisi faiz oranlarının sürekli yükseliyor oluşu geliyor. Konut kredisi faiz oranları arttıkça konut kredisi kullanımları ve konut satışları da paralel olarak düşmeye başlıyor.

Uzun süredir konut sektörünün gündeminden inmeyen konut kredisi faiz oranları nisan ayı sonu itibariyle yüzde 1,24 oranında artış göstererek son 9 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan çağrılar doğrultusunda konut kredisi faiz oranları düşürülmüştü. 2017 yılında ise Mart ayında aylık yüzde 0,92 seviyesine kadar düşürülen konut kredisi faiz oranları 2018 yılı Nisan ayı sonu itibariyle yükselişini sürdürerek yüzde 1,24 ile son 9 yılın en yüksek seviyesine geldi.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamaya göre hükümetin seçim öncesindeki emlak teşvikleri arasında konut kredisi faiz oranlarında indirim kampanyası da yer alıyor. Ziraat Bankası önderliğinde başlatılacak ve en az 3 ay geçerli olacak kampanya kapsamında konut satın almak isteyen vatandaşlar yüzde 1’in altındaki faiz oranlarıyla kredi alabilecek.

Türkiye’nin en büyük kamu bankası Ziraat Bankası önderliğinde startı verilen faiz indirimi kampanyası kapsamında konut satın almak isteyenler açıklanan beş devlet bankasından yüzde 0,99 faiz oranı ile konut kredisi kullanabilecek.

Emlak uzmanlarınca kabul gören psikolojik seviye yüzde 1’in altında faiz oranlarıyla konut kredisi alınabilecek. En az 3 ay süreyle geçerli olacak faiz indirimi kampanyası dahilinde Ziraat Bankası başta olmak üzere, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankalarından düşük faizli konut kredisi kullanılabilecek.