EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut kredisi faiz oranları yükseliyor

Konut, taşıt ve ihtiyaç kredisinde faiz oranları 9 Şubat 2018 tarihi itibariyle 2009 yılından bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

Konut kredisi faiz oranları ile birlikte taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi faiz oranları da yükselmeye devam ediyor. Konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi faiz oranları 9 Şubat 2018 haftası itibariyle Ağustos 2009 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

Konut kredisi faiz oranlarında psikolojik seviye olarak belirlenen yüzde 1’lik oran çoktan aşılarak geride bırakıldı. Konut kredisi faiz oranları bu seviyenin üstünde yükselmeye devam ediyor. Taşıt kredisi faiz oranlarında da 2009 yılından bu yana kaydedilmeyen seviyeler kaydedildi. İhtiyaç kredisi faiz oranları da yükselmeye devam ediyor.

Özellikle konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği konut sektörü için endişe oluşturmaya başladı. Gayrimenkul sektörünün önemli temsilcileri konut sektöründeki son 10 yıllık satışların durmasından ve sektörün canlılığını kaybetmesinden endişe ediyor.

Konut kredisindeki yüksek faiz oranlarına bir çözüm getirilebilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binalı Yıldırım da sürekli çağrıda bulunuyor. Konuyla ilgili BDDK ve TCMB’yi aktif rol almaya davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan konut kredisi faizlerinde ‘siz aktif rol almazsanız diğerleri de at oynatır’ şeklinde sert bir çıkış yapmıştı. Devletin önemli kurumlarına seslenen Erdoğan, özel bankaları da eleştirdi. Yüksek kar oranı açıklayan bankalardaki konut kredisi faiz oranları seviyelerinin yüksekliğinden bahsetti.

Liderlerin tüm açıklamalarına göre henüz bu alanda bir farklılık gözlemlenmedi. Faiz oranlarından korkan konut alıcıları konut kredisi kullanmaktan vazgeçiyor. Böylelikle sektördeki satışlarda bir azalma meydana gelmesinden korkuluyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) edinilen verilere göre, ihtiyaç kredisi 2009 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesine erişerek yüzde 20,27 seviyesine ulaştı.

Taşıt kredisi faiz oranları yine aynı tarihten bu yana gördüğü en yüksek seviye olan ortalama yüzde 18,26 seviyesine ulaştı.
Konut kredisi faizleri ise 9 Şubat 2018 tarihli hafta itibariyle Ağustos 2009 tarihinden bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaşarak ortalama yüzde 14,68 oldu. Konut kredisi faiz oranları bir önceki yılın aynı dönemine göre 300 baz puanlık bir artış yaşadı.