EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut kredisi faiz oranları son 9 yılın en yüksek seviyesinde

Konut kredisi faiz oranlarının yükselişi devam ediyor. Kredi faiz oranları 30 Mart haftasıyla konut kredilerinde 9 yılın en yüksek seviyeleri görüldü.

Konut kredisi faiz oranlarının yükselişi devam ediyor. Kredi faiz oranları 30 Mart haftasıyla konut kredilerinde 9 yılın en yüksek seviyeleri görüldü.

Bir süredir psikolojik seviyenin çok üzerinde seyreden konut kredisi faiz oranları yükselmeye hız kesmeden devam ediyor. Kredi faiz oranlarında 30 Mart 2018 haftası itibariyle konut kredilerinde faiz oranlarında 9 yılın en yüksek seviyesine çıktı.
Konut kredilerinde faiz oranları 2009 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Konut kredisi faiz oranları ortalama olarak yüzde 14,96 seviyesine çıktı.

Konut kredisi faiz oranlarında alıcının kredi kullanarak konut satın alması için psikolojik seviye yüzde 1 olarak kabul ediliyor. Bu seviyenin üzerindeki oranlar konut alıcısının konut satın alma fikrinden uzaklaşmasına neden oluyor. Tüketiciler konut kredisi faiz oranları bu seviyedeyken konut satın almak için beklemeye yöneliyor.

Elde edilen son verilere göre ipotekli satışlar düştü. Bu da tüketicinin yönelimini gözler önüne seriyor. Yurt genelinde şubat ayı içinde bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 27,8 oranında düşüş göstererek 27 bin 916 şeklinde oldu. Bu sonuçlara göre ipotekli satışlar 6 aydır gerileme yaşamaya devam ediyor.

Türkiye genelinde yapılan konut satışları içinde ipotekli satışların payı ise yüzde 29,1 şeklinde oldu. Yurt genelinde ipotekli satışlarda İstanbul 5 bin 190 konut satışı ve yüzde 18,6 pay ile birinci sırada yer aldı. Yurt geneli toplam satışlarında ipotekli konutların satış payının ise en yüksek olduğu şehir ise yüzde 40,8 payı ile Amasya olarak belirlendi.