EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut kredisi faiz oranları son 5 ayın en düşük seviyesinde

Bankaların konut kredisi faiz oranları yüzde 1.68’e kadar düştü. Bu oran, Eylül 2018’i takip eden 5 aylık dönemde görülen en düşük oran olarak kaydedildi.

Bankaların konut kredisi faiz oranları Ekim 2018’den beri düşüş trendine girdi. Kredi Pazarı’nda yer alan habere göre; bu düşüş trendi, döviz kurunun düşmesiyle birlikte daha da hız kazandı. Şubat 2019’un ilk haftasında 8 bankadan konut kredisi faiz oranlarında indirim kararı geldi. Bununla birlikte bankaların güncel konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 2.10’ye kadar düştü. Bu seviye, Ağustos 2018’den beri görülen en düşük seviye olarak kayıtlara geçti. Güncel konut kredisi faiz oranları ise yüzde 1.68’e düştü. Bu oran ise Eylül 2018’den sonraki 5 aylık dönemde görülen en düşük seviye oldu. Bankaların en yüksek konut kredisi faiz oranı ise yüzde 2.8 olarak devam ediyor.

KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Yüzde 1.68 faiz oranı ile 5 yıl vadeli 100 bin TL konut kredisi çekildiğinde, aylık geri ödeme tutarı 2 bin 650 TL, toplam geri ödeme bedeli ise 159 bin TL oluyor. Toplamda 59 bin TL faiz ödemesi yapılmış oluyor.

KONUT ALIMININ ARTMASI BEKLENİYOR

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş ile birlikte ev sahibi olma hayali erteleyen vatandaşların harekete geçmesi bekleniyor. Vatandaşların düşen faiz oranlarını hızla değerlendirmesi gerektiğini belirten uzmanlar, yüzde 60’ın üzerinde artan konut maliyetlerine dikkat çekti. Sektörün önde gelen temsilcileri ise maliyet artışlarının henüz fiyatlara yansıtılmadığı bu dönemin konut alımı için en uygun zaman olduğunu ifade ediyor.

Bankaların güncel konut kredisi faiz oranları şöyle: