EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut kredisi faiz oranları ortalama 1,50 seviyesine yükseldi

Konut teşvikleri kapsamında yüzde 1’in altına çekilen konut kredisi faizleri kampanyanın sona ermesiyle ortalama 1,50 seviyesine yükseldi.

10 Mayıs tarihinde Başbakan Binali Yıldırım tarafından TBB toplantısında açıklanan konut kredisi faiz oranları indirimine ilişkin kampanya 30 Haziran tarihinde sona erdi. Konut kredisi faiz oranları kampanyanın sona ermesinin ardından yeniden kampanya öncesindeki seviyeye yükselmeye başladı.

Konut kredisi faiz oranlarının kampanya öncesindeki seviyelere çekilmesine ilişkin ilk adım Vakıfbank’tan geldi. Vakıfbank 29 Haziran Cuma günü itibariyle konut kredisi faizlerini yüzde 1,27 seviyesine yükseltti.
Konut kredisi faizleri Ziraat Bankası önderliğinde ilk olarak Vakıfbank ve Halkbank tarafından düşürülmüştü. Üç büyük kamu bankasının hamlesine destek Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım’dan geldi. Ardından Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) ve Şeker Bank da konut kredisi faizlerini yüzde 1’in altına çekti.

15 Mayıs ve 30 Haziran tarihleri arasında geçerli olan konutta peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim kampanyasıyla birlikte düşük faizli kredi kampanyası konut alımlarını erteleyen vatandaşların yüzünü güldürdü. Bu süreçte son yıllarda yurt genelinde oluşan konut stoku erimeye başladı. Konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle konut alımlarını erteleyen vatandaşlar da konut satın aldı. Binlerce vatandaş düşük faizli konut kredisi kampanyasından yararlandı. Alınan verilere göre sadece kamu bankalarından 40 bin kişi konut kredisi kullanarak hayalindeki eve sahip oldu.
Konut kredisi faiz oranları kampanya öncesindeki seviyeye yavaş yavaş dönüyor. Bankaların kredi faizi güncellemesiyle konut kredisi faizlerinin yüzde 1,27 ile yüzde 1,95 arasında seyretmesi bekleniyor.

Diğer bankaların faiz oranlarını güncellemesine karşın kampanyaya ilk destek veren iki büyük kamu bankası Halkbank ve Ziraat Bankası ise henüz yüzde 0,98 faiz oranıyla konut kredisi vermeye devam ediyor.