EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut kredisi faiz oranları konut satış hızını düşürdü

Konut kredilerinde faiz oranları yükselmeye devam ediyor. Bu da konut alım hızının düşmesine neden oluyor.

Türkiye’de hemen hemen çalışan her dar gelirli vatandaşın hayali bir konut sahibi olabilmek. Peşinatı denkleştirmekte güçlük çeken özellikle dar gelir sınıfında yer alan vatandaşlar çareyi bankaların yolunu tutarak konut kredisi için başvurmak da buluyor. Ancak konut kredisi faiz oranlarının yükselişi konut alımlarını düşürdü.

Son 9 yılın en yüksek seviyesine erişen konut kredisi faiz oranları 0cak 2009 tarihinden beri 9 Şubat 2018 haftası itibariyle en yüksek seviyesine erişti. Konut almak için konut kredisi çekmeyi düşünen vatandaşlar konut hayallerini bir başka bahara ertelemek zorunda kaldı.

Uzmanlar tarafından kabul edilen yüzde 1’lik psikolojik seviyenin çok üzerinde seyretmeye başlayan konut kredisi faiz oranları halen daha yükselmeye devam ediyor. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından açıklanan 2018 yılı Ocak ayı konut satış istatistiklerine göre geçen yıl aynı dönemde Türkiye genelinde 95 bin adet konut satılmışken bu yıl yine aynı dönemde sadece 2 bin adetlik artışla 97 bin adet konut satışı gerçekleştirildi. Bu durumun nedeni olarak da konut kredisi faiz oranların engellenemez yükselişi olarak görülüyor. Konut kredisi faiz oranları yükseldikçe konut alım hızı da hızla gerilemeye başlıyor.

Bu durum dar gelirlinin konut ihtiyacını karşılamasının önünde bir engel teşkil ederken lüks segmentte de konut şişkinliğine neden oluyor. Yüzde 1’in üzerinde kredi faiz oranını duyan vatandaşlar konut sahibi olmaktan vazgeçiyor. Bu durum inşaat sektöründe de endişelere neden olmaya başladı. Bazı büyük inşaat firmalarının yöneticileri konut sektöründe son 10 yıldır hızla süren konut satışlarının sona ermesinden ve konut arzında şişkinlik oluşmasından endişe duyuyor.