Validebağ Konakları
1 Yıl Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
3 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

Konut kredisi faiz oranları düşecek

Konut hesabında yapılan düzenlemeler ile birlikte konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesinin de önü açılmış oluyor.

Bir süredir TBMM’de görüşülen konut hesabı uygulamasına ilişkin düzenlemeleri de kapsayan Torba Yasa Tasarısı’nın kısa süre için onaylanarak yasalaşması bekleniyor. Tasarının yasalaşmasıyla birlikte konut hesabı uygulamasında birçok değişiklik meydana gelecek ve konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesinin de önü açılacak.

Tasarının onaylanmasının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olan konut hesabı uygulaması Hazine Müsteşarlığına geçecek. Konut hesabı bütçesi de Hazineye aktarılacak. Konut hesabı uygulamasına düzenli olarak para yatıran ve koşulları karşılayan vatandaşlara düşük faizli konut kredisi kullanma hakkı verilecek. Konut hesabında ne kadar para birikirse ve birikim ne kadar uzun süreliyse konut kredisi kullanılırken uygulanan faiz oranı da o kadar düşük olacak.

Konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesine ilişkin düzenlemeyi Hazine Müsteşarlığı ayarlayacak. Hazine anlaşmalı bankalarla görüşerek konut hesabı açtıktan sonra uzun süre düzenli bir şekilde birikim yapabilen vatandaşların daha düşük faiz oranları ile konut kredisi alabilmesini sağlayacak.

Konut hesabı uygulamasında sağlanan destek miktarının 15 bin TL’den en çok 20 bin TL’ye yükseltilmesi ve katkı oranının da yüzde 20 seviyesinden yüzde 25 seviyesine yükseltilmesi bekleniyor.

Torba Yasa Tasarısı’na ilişkin görüşmeler Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) sürüyor. Görüşmelerin kısa sürede sonuçlanması ve tasarının yasalaşması bekleniyor. Tasarının kanunlaşmasının ardından konut hesabına olan ilginin de artması bekleniyor.

İki yıl önce hayatımıza giren birikime dayalı gayrimenkul alımına teşvik eden devlet destekli konut hesabı uygulamasından bu süre içinde 12 binden fazla vatandaş yararlandı. Dar gelirli vatandaşların konut satın alabilmesini kolaylaştırmak için hayata geçirilen konut hesabı uygulaması ilk yıllarında beklediği ilgiyi görmedi. Ancak düzenlemenin ardından daha çok vatandaşın konut hesabı açtırması bekleniyor.