EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut kredisi faiz oranları 2009 yılından beri en yüksek seviyesinde

Konut kredisi faiz oranları 2009 yılında yaşanan küresel ekonomik kriz seviyesinden bu yana en yüksek seviyesine erişti.

Konut kredisi faiz oranları uzmanlar tarafından psikolojik seviye olarak belirlenen yüzde 1’in çok üzerinde seyrediyor. Bu seviyenin aşılmasının ardından açıklanan istatistiklerde konut kredisi faiz oranları yükseldikçe konut alım hızı da düşmeye başladı.

Özellikle dar gelir sınıfına ait vatandaşlar başta olmak üzere konut kredisinde yükselmeye devam eden faiz oranları konut almak isteyenleri fikrinden döndürüyor. Konut kredisi kullanarak konut almak isteyenler bu fikri kredi faiz oranları düşene kadar erteleme kararı alıyor.

Konut kredisi faiz oranları psikolojik seviye olarak belirlenen yüzde 1’in çok üzerinde seyretmeye devam ediyor. Son açıklanan verilere göre konut kredisi faiz oranlarının 2009 yılından bu yana en yüksek seviyeye eriştiği belirlendi.

Konut kredi faiz oranlarındaki ‘psikoloji bozan seviye’ git gide yükselmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından bankalara yapılan art arda çağrılara rağmen faiz oranlarında bir gerileme meydana gelmedi.
Son edinilen verilere göre, 16 Şubat 2018 tarihli başlayan hafta itibariyle yüzde 14,80 olarak gerçekleşen konut kredisi faiz oranları Ağustos 200 tarihinden beri en yüksek seviyesine erişti.

Konut kredisi faiz oranlarındaki artış, genel olarak tüketici algısında aylık yüzde 1 olarak kabul görüyor. Yüzde 1’in üzerindeki konut kredisi faiz oranları alıcıyı konut kredisi kullanmaktan uzaklaştırıyor.

Bu seviye ipotekli satışlar üzerinde de etkinliğini gösteriyor. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları ocak ayı itibariyle bir önceki yıla kıyasla aynı yılın aynı ayına göre, yüzde 20,3 oranında azalış gösterdi. Bu azalışın ardından 28 bin 678 olarak gerçekleşmişti.