EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut kredisi başvurusunda bulunurken nelere dikkat edilmeli?

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden konut satın almak gittikçe zorlaşıyor. Bu noktada konut alıcıları kredi

Gayrimenkul fiyatları sürekli yükseliyor. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden konut satın almak gittikçe zorlaşıyor. Bu noktada konut alıcıları krediye yöneliyor.

Konut sahibi olabilmek geçmişten günümüze kadar özellikle çalışan vatandaşların en önemli gayelerinden biridir. Ancak gayrimenkul fiyatları büyük şehirler başta olmak üzere sürekli yükselmeye devam ediyor. Bu nedenle konut satın almak git gide zorlaşıyor. Vatandaşlar da artan konut kredisi faiz oranlarına rağmen konut yoldan konut satın alabilmenin en kolay yolunun konut kredisi kullanmaktan geçtiğini düşünüyor.

Peki, vatandaşlar konut kredisi başvurusunda bulunurken ve konut kredisi kullanırken nelere dikkat etmeli? Konut kredisi almadan önce nasıl bir yol izlenmeli? Konut kredisi başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gereken tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

Kredi başvurusunda bulunurken öncelikli aylık gelir ve giderlerinizi iyi hesaplamanız gerekir. Aylık harcamalarınızı aylık giderinizden çıkarınca artan paraya göre kredi başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

Öncelikli olarak bankaların sunduğu kredi seçeneklerini mukayese etmeniz gerekiyor. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun seçeneği sunan bankadan kredi başvurusunda bulunmanız her zaman sizin yararınıza olacaktır.

Bir diğer önemli husus ise ödeme planınızı en uygun biçimde seçmeniz. Taksit sayısı arttıkça miktar düşer ancak ödeyeceğiniz faiz oranı artış gösterir. Bunun tersinde ise taksit sayısı azaldıkça ödeyeceğiniz miktar artar ancak ödeyeceğiniz faiz oranı düşüş gösterir. Bu durumda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta toplamda ödeyeceğiniz tutar değil aylık ödeyeceğiniz tutardır. Bunun bütçenizi zorlamaması gerekir.

Kredi başvurusu yapmadan önce alınan dosya ve sigorta masraflarının detaylarını da öğrenerek hazırlıklı olmanız da fayda var. Kredi kartı, otomatik ödeme talimatı verme gibi yan ürünlerin kredi bünyesinde bulunup bulunmadığını da öğrenmeniz yine sizin yararınıza olacaktır.