EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut kredisi almak için doğru zaman mı?

Merkez Bankası'nın faiz koridorunun üst bandını indirmesiyle konut kredisini faiz oranlarının düşebileceğini aktaran Aysun Göksu piyasaya ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faizleri indirmesinin ardından gözler bankalara çevrildi. Merkez Bankası'nın bu hamlesi kredi almak isteyenleri ve konut sektörünün temsilcilerini sevindirirken bankalar ise bu konuda henüz bir adım atmadı. Faizlerin indirilmesinin konut kredilerine etkilerini Destek Menkul Değerler Analisti Aysun Göksu değerlendirdi.

Kredi faizlerinin düşmesi yönünde beklentinin arttığını belirten Göksu, "Merkez Bankası'nın uyguladığı sıkı para politikası ile bankaların maliyetleri arttı. Bu maliyet büyük oranda kredi faiz oranlarına yansıtılıyor. Merkez Bankası’nın 24 Mart tarihinde gerçekleştirdiği toplantısında politika faizini ve gecelik borçlanma faizini sabit bırakırken koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini ise yüzde 10.75 seviyesinden yüzde 10.50’ye indirdi." hatırlatmasını yaptı. Bankanın, önümüzdeki dönemde para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağını belirttiğini kaydeden Göksu, "Şubat ayı enflasyonunun gerilemesinin ardında sadeleştirme politikası izleyerek faiz koridorunu daraltan bankanın, düşüş gösteren Mart ayı enflasyon rakamlarının ardından faiz indirimine devam edebileceği beklentisi oluştu. Bu da kredi faizlerinin düşeceği yönündeki beklentiyi destekledi." dedi.

Konut kredileri düşüşe geçebilir

Yüksek kredi faizlerinin konut satışlarında azalmaya sebep olduğunu belirten Göksu, "Şubat ayında konut satışları önceki yıla göre yüzde 7 oranında artış ile 101 bin 703’e yükseldi. Bir önceki aya göre ise, yüzde 20’nin üzerinde artış kaydedilmiştir. Bu toplam konut satış rakamında ipotekli (kredili) satışların payı ise yaklaşık yüzde 30 seviyesinde bulunuyor. TCMB’nin uyguladığı sıkı para politikası nedeniyle yüksek seyreden faiz oranları kredili satışların hızını yavaşlatmış görünüyor." diye konuştu.

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı sonrası bankaların da faizlerini düşüreceğini tahmin ettiğini belirten Göksu, "Konut kredisinde başvurulmak üzere psikolojik sınır olan yüzde 1 faiz oranının altına gerilemesi düşük maliyet açısından daha makul olabilir. Ancak burada Merkez Bankası’nın politika duruşunun büyük rol oynayacağını da belirtelim. Bankanın 26 Nisan’da gerçekleştireceği toplantısında faiz indirim adımlarına devam etmesi önümüzdeki dönemde kredi maliyetlerini düşürücü bir etki yaratabilir. Bir diğer senaryoda ise, yani Merkez’in faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmemesi durumunda kredi faiz oranlarındaki yüksek seyir bir süre daha sürebilir." şeklinde konuştu.

Dövizdeki artış konut sektörünü vurdu

Kentsel dönüşüm kapsamında hayata geçirilen konutların da konut fiyatlarının yükselmesinde büyük bir etkisi olduğunu vurgulayan Göksu, "Kredi faizlerinde görülebilecek bir düşüşün arz-talep dengesine bağlı olarak yılın ikinci çeyreğinde hem konut satışlarında artış hem de kredili satışların toplam satışlar içindeki payında artışa neden olmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı. Göksu sözlerine şöyle devam etti:

"Özellikle Euro ve Dolardaki artış, döviz tasarrufu olan gayrimenkul yatırımcılarının iştahını kabarttı. Bakıldığında her ne kadar mantıklı bir yatırım yöntemi olarak görülse de, girdi maliyetlerinin döviz cinsinden olduğu ve bunun konut maliyetlerine oranla fiyatları yükselten etken olduğu unutulmamalı. Türk Lirası’ndaki ciddi bir değer kaybına bağlı olarak döviz cinsinden ithal edilen girdi maliyetlerinde artış görülmüş ve bu maliyet artışı konut fiyatlarına yansıtılmıştır. Konuyu yabancı yatırımcılar açısından ele alırsak, TL’deki değer kaybı konut alımını cazip kılsa da Lira’nın tekrar yükselerek istikrar kazanması aslında bu yatırımın çok da kazançlı olmadığını ortaya koymaktadır."