EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut kredisi alırken nelere dikkat edilmeli?

Çalışan herkesin hayali konut satın almak. Ancak günümüz şartlarında peşin konut almak pek mümkün değil. Peki, krediyle konut satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Konut satın almak günümüzde de eskiden olduğu gibi hala daha büyük önem arz ediyor. Konut satın almadan önceki en zorlayıcı süreçlerden bir tanesi de satın almak istediğiniz konutu bulabilmeniz.

Peki, hayalinizdeki evi buldunuz. Almaya karar verdiniz. Ancak elinizde bulunan birikim satın almak istediğiniz konut için yeterli değil. Bu durumda siz de genelde olduğu gibi konut kredisi başvurusunda bulunmak için bankaların yolunu tutacaksınız. Peki, konut kredisi alırken nelere dikkat edilmeli? Konut kredisi başvurusunda bulunurken neler göz önünde bulundurulmalı? Bu süreçle ilgili dikkat edilmesi gereken tüm detayları sizler için derledik.

Konut kredisi başvurusunda bulunmadan önce sizi çok çetrefilli bir süreç bekliyor. Öncelikli olarak konut kredisi veren bütün bankaların yıllık ve aylık faiz oranlarını değerlendirmeniz gerekiyor. En düşük faizli bankalardan kredi başvurusunda bulunmak aylık ödeyeceğiniz miktarı düşüreceği için karınıza olacaktır.

Konut kredisi başvurusunda bulunmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de bütçe hesaplamasıdır. Bütçenizi dikkatlice hesaplayın. Bir kağıda aylık gelir ve giderlerinizi yazın. Gelirinizden toplam giderinizi düşürün ve elinizde kalan miktar sizin konut kredisi için ayırabileceğiniz bütçeyi tespit etmenizi sağlayacaktır.

Konut kredisi başvurusunda bulunurken yüksek tutarlarda ödeme yapıp az kredi faizi ödemek cazip gelebilir ancak burada önemli olan bütçenize uygun tutarı ayarlayabilmenizdir. Diğer türlü konut kredinizi zamanında ödeyemeyip sıkıntıya düşebilirsiniz.

Bir diğer önemli husus ise satın almak istediğiniz konutun konut kredisi için uygun olup olmadığıdır. Konut için peşinat ödemeden konut kredisi ile konut satın alamazsınız. Ayrıca inşaat halindeki konutlar için bankalar kredi vermemektedir. Konutun inşaat çalışmalarının yüzde 80'e yakın bölümünün tamamlanmış olması gerekmektedir