EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut kredisi alırken doğru vade sayısı nasıl belirlenir?

Konut sahibi olmanın en kolay yollarından biri konut kredisi kullanmak. Ancak konut kredisi kullanırken dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta var!

Çalışanların ve daha önceden konut sahibi olmamış vatandaşların en büyük amaçlarından bir tanesi başlarını sokabilecekleri kendilerine ait bir çatı sahibi olabilmek. Konut satın almak hala daha geleceğe dair yapılabilecek en önemli yatırımların başında yer alıyor. Konut satın almak isteyenlerin en çok tercih ettiği yollardan bir tanesi de konut kredisi kullanmak.,

Sürekli artan inşaat masrafları konut fiyatlarını yükseltiyor. Bir türlü denkleştirilemeyen peşinatlar ve konut fiyatlarının yüksekliği özellikle dar ve orta gelirli vatandaşın konut satın alabilmesinin önündeki en büyük en büyük engel olarak dikkat çekiyor. Vatandaşlar da kolay bir şekilde konut sahibi olabilmek için konut kredisi kullanmayı tercih ediyor.

Peki konut kredisi kullanılırken nelere dikkat edilmelidir? Konut kredisi kullanılırken vade sayısı nasıl belirlenmelidir? Konut alıcısı kendine en uygun ödeme planını nasıl belirleyebilir? Bu soruların ve daha fazlasının cevabı haberimizde…

Konut kredisi kullanarak konut satın almaya karar verenlerin öncelikli olarak doğru ödeme planını ve doğru vade sayısını belirlemesi gerekir. Bunun için kredi kullanmaya karar vermiş bir vatandaş öncelikli gelir ve gider tablosunu oluşturmalı. Kalem kalem giderlerini hesaplayan bir vatandaş aylık net gelirinden aylık net giderini çıkararak aylık ne kadar bir ödeme yapabileceğini kolaylıkla bulabilir.

Konut kredilerinde vade sayısı arttıkça ödenecek taksit miktarı düşer. Vade sayısı azaldıkça ödenecek taksit miktarı da artış gösterir. Elbette ki herkes fazla faiz ödemeden kısa sürede borcunu kapatmak ister ancak gelirinize yakın veya gelirinizden yüksek bir tutarın altına girerseniz taksitlerinizde aksatmalar meydana gelebilir. Zor durumda kalmamak için ödeyeceğiniz faizden ve ödeyeceğiniz süreden önce aylık net gelir ve gider hesabınızı dikkate almalısınız. Ancak bu şekilde belirlenmiş vade sayısı sizin için doğru vade sayısı olacaktır.

Bazı çalışanların gelirleri belirli dönemlerde artış göstermekte belirli dönemlerde düşmektedir. Bu tip durumlar söz konusu olduğunda bankaların farklı ödeme planlarını değerlendirebilirsiniz. Bankalar gelirleri artış ve azalış gösteren vatandaşlara yönelik artan taksitli kredi modeli ve azalan taksitli kredi modelleri geliştirdiler. Bankalar ihtiyaca göre üç ayda bir ya da belirlenen aralıklarda ödeme yapılabilecek şekilde konut kredisi de sunmaktadır.