EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut kredili satışlar yüzde 35 düştü

TÜİK 2018 yılı Mart ayı konut satış istatistiklerine göre genel satışlar yıllık bazda yüzde 14 gerilerken konut kredili satışlar da yüzde 35 oranında geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay açıklanan konut satış istatistiklerine göre çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Konut satışları Türkiye genelinde yıllık bazda yüzde 14 oranında geriledi. Konut piyasasının sıkıntılı günlerinin biraz daha süreceği tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra konut kredili konut satışlarında ise yüzde 35 oranında çok önemli bir gerileme meydana geldi.

Konut kredilerinin sürekli yükselen faiz oranları konut alıcısında ‘bekle gör’ mantığının oluşmasına neden oldu. Ayrıca emlak uzmanlarının tüketicinin kredi kullanarak konut satın almak için en fazla ödeyeceği faiz oranının yüzde 1 olduğunu belirtiyorlar. Konut kredisi kullanarak konut satın almak için en yüksek faiz oranının yüzde 1 olması gerekiyor. Ancak konut kredilerinde faiz oranları bu psikolojik seviyenin çok üzerinde seyrediyor.

Yüzde 1 ve üzerinde konut alıcısı yükün altına girmekten ve daha fazla ödeme yapmaktan çekindiği için konut satın alma fikrinden uzaklaşıyor. Piyasalarda oluşan fiyatların düşeceğine dair beklenti de kredili konut satışlarını önemli ölçüde sekteye uğrattı. Konut fiyatlarının düşeceği yönündeki beklenti tüketici de ‘bekle gör’ anlayışının yerleşmesine neden oldu. Bu nedenle de konut satın alma fikrinden uzaklaşan tüketiciler konut kredisi başvurusunda bulunmadı.

TÜİK verilerine göre 2018 Mart ayında ipotekli konut satışlarının yüzde 35 oranında gerilediği görüldü. Yurt geneli toplam konut satışları ise 2017 Mart tarihine göre yüzde 14 oranında gerileme yaşadı.

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 35 düşüş yaşayarak 110 bin 905 adete geriledi. Türkiye geneli ipotekli satışlar yüzde 35 düştü.