EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut kredi faizlerinde ikinci indirim yolda!

Konut kredi faiz oranlarının indirilmesine ilişkin ikinci bir kampanyanın yakın zamanda sektöre ve kamuoyuna duyurulacağı tahmin ediliyor.

Konut ve inşaat sektörü temsilcileri geçen hafta başında yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile görüşerek konut kredi faizlerinde kalıcı bir teşvik beklentisinde olduklarını belirtti. Konuyu değerlendirmeye alan Bakan Kurum'da konu hakkındaki çalışmalara başladı.

Konut kredisi faizlerinin Mayıs 2018 ile Haziran 2018 tarihleri arasında yüzde 0,98 seviyesine sabitlenmesi ve konutta 150'den fazla markalı projede peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim sağlanması konut satışlarında önemli bir ivme yakalanmasını sağladı. Ancak konut kredi faizlerinin yükselmesi ile konut satışları düşmeye başladı.

Ayrıca konut kredi faiz indirimi kampanyasında konut satın alamayan vatandaşlar ve inşaat sektörü temsilcileri konut kredi faizlerinde kalıcı teşvikler talep ediyor.

Konut kredi faizlerinin psikolojik seviye yüzde 1’in altına düşürülmesi için yeniden kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Konuya ilişkin müjdeli haber yeni Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından geldi.

Yeni kabinenin Maliye Bakanı Berat Albayrak milyonlarca vatandaşın kampanyanın sona ermesinin ardından beklediği müjdeli haberi dün verdi. Bakan Albayrak konut kredisi faiz indirimi için dün bankaların temsilcileri ile bir araya geldi.

Konut kredisi faiz indirimi kampanyası sırasında konut satın alamayan ve kredilerin yüksekliği yüzünden konut satın alamayan vatandaşlar faiz indirimi müjdesi getirilmesi için müjde bekliyor. Konut alımlarını erteleyen vatandaşlar konut satın almak için kredi faiz oranlarının psikolojik seviye yüzde 1’in altına düşürülmesini istiyor.

Konut kredisi faiz oranları Temmuz 2018 tarihinde yüzde 2 seviyelerine kadar yükselerek rekor seviyeye ulaştı. Konut kredisi faiz oranları güncel verilere göre uzmanlar tarafından kredili gayrimenkul alımlarında piskolojik seviye olarak belirlenen yüzde 1'i ikiye katlayarak yüzde 2 seviyelerine kadar dayandı.