Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Konut kredi faizleri hızla yükseliyor

Konut kredi faizlerindeki indirim kampanyasının sona ermesiyle birlikte konut kredi faizleri aniden yukarı yönlü sıçramaya başladı.

13 Temmuz 2018 tarihiyle başlayan haftadan itibaren konut kredi faizlerinde bir önceki haftaya kıyasla faiz oranları 2,33 puan artış yaşadı.

Devlet ve özel bankalar tarafından konut kredi faizlerinin yüzde 0,98’e sabitlenmesi birçok vatandaşın konut satın almasını sağladı. Konut kredi faizlerindeki düşüşle vatandaşların konut alımlarının artması satışların kredi faizlerine endeksli olduğu gerçeğini gösterdi.

Kampanyanın sona ermesiyle birlikte konut kredi faizleri yeniden eski seviyelerine döndü. Konut kredi faizleri ani bir sıçrama ile yüzde 2,33 puan artış yaşadı.

Konut stokunun eritilmesi, vatandaşların kredi faizleri yüksekliği nedeniyle ertelediği konut alımlarını gerçekleştirilmesi için başlatılan konut teşviklerinin sona ermesiyle birlikte konut kredi faizleri yeniden yükselmeye başladı.

Yukarı yönlü sert bir hareket yapan konut kredi faiz oranları kampanya sonrasında rekor seviyelere ulaştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından hazırlanan verilere göre 13 Temmuz tarihi ile başlayan hafta itibariyle bankalar tarafından uygulanan ortalama konut kredisi faizleri bir önceki haftaya göre 2,33 puan arttı. Bu kaydedilen artış Mayıs 2004 tarihinden bu yana konut kredisi faizlerinde görülen en hızlı yükseliş oldu.

Konut kredilerinde ortalama faiz yüzde 15,79 seviyesine çıktı. Konut kredi faizlerinde Mayıs 2018 ile Haziran 2018 tarihlerinde yapılan kampanya sayesinde konut kredi faizleri yüzde 15 seviyelerinden yüzde 13’e kadar düşürülmüştü. Kredi faiz indirimlerinin sona ermesiyle birlikte borçlanma maliyetlerindeki artışın etkisiyle konut kredi faizleri yukarı yönlü seyrini sürdürdü.