EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut ihracatında yeni hedef 20 milyar dolar

2018’de yabancıya 40 bin konut satışı sayesinde 6 milyar dolarlık konut ihracatı gerçekleştirildi. Yeni hedef 20 milyar dolar olarak belirlendi.

Gayrimenkul sektöründe yabancı atağı devam ediyor. 2018’de yabancıya satılan yaklaşık 40 bin konut sayesinde 6 milyar dolarlık konut ihracatı gerçekleştiren ülkemizdeki sektör temsilcileri yeni hedefi 20 milyar dolar olarak belirledi.

Yeni Şafak’tan Mine Açar’ın haberine göre; yüzde 80 yerlilik oranına sahip sektör, yabancıya konut satışıyla önemli bir ihracat kalemi oluşturmaya başladı. 2018’de Türkiye yabancıya satılan yaklaşık 40 bin konut ile birlikte 6 milyar dolarlık konut ihracatı hacmine ulaştı. Yabancı yatırımcı için getirilen teşvikler, KDV indirimi ve vatandaşlık limitinin indirilmesi gibi düzenlemeler yabancıya konut satışını yükseltti.

Geçen yılın yabancıya konut satışında verimli bir yıl olduğunu belirten GYODER Gayrimenkul İhracat Komitesi Başkanı ve Antalya Homes Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Tekçe; “6 milyar dolar seviyelerine ulaşan bu hacmin her sene düzenli olarak artmasını bekliyor. Söz konusu bu hacmin dört yıl içerisinde 20 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz. Yabancı yatırımcı teşvikleri ve vatandaşlık limitinin düşürülmesi ile ivme kazanan yabancıya konut satışının ülke ekonomimize katkısı çok büyük. 2019’da yeni bir rekor kırmasını bekliyoruz” dedi.

Türk gayrimenkullerinde yüksek prim potansiyeli olduğunu ifade eden Babacan Holding CEO’su Mehmet Babacan; “Yeni dönemde sektörümüzde dikey yapılaşmanın yerini yatay yapılaşma alacak. Yapılan konut sayıları da azalacak. Bundan dolayı konut daha da kıymetlenecek. Bugün satın alınan bir konut, yatırımcısına 3 yıl sonra fiyatının 3 katına varan bir kazanç getirecek. Tüm bunlar ve ülkemizin doğal güzellikleri Türkiye’yi gayrimenkul yatırımı açısından cazip kılıyor. Biz de yabancı taleplerindeki artışı projelerimizde gözlemliyoruz. Fakat biz satışlarda ağırlıklı olarak iç piyasanın yanı sıra gurbetçi ve Avrupa’da yaşayan Türklere odaklanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına BURAYI tıklayarak ulaşabilirsiniz!