EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut hesabı uygulamasından kimler faydalanabilir?

Devlet destekli konut hesabı uygulamasından dar gelirli ve daha önceden tamamı kendine ait olacak şekilde hiç ev sahibi olmamış vatandaşlar yararlananbiliyor.

2016 yılında hükümet tarafından geliştirilen devlet destekli konut hesabı uygulaması iki yıldır dar gelirli vatandaşa umut oldu. Kapsamı genişletilen uygulama kapsamında vatandaşlar birikim yaparak hem de devletten katkı sağlayarak konut sahibi olma hayallerine bir adım daha yaklaştı.

2018 yılıyla birlikte düzenlemeye gidilecek olan uygulamada devlet tarafından sağlanan desteğin de 15 bin TL’den 20 bin TL’ye yükseltilmesi ve azami desteğin yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarılması bekleniyor. Bu kapsamda açıklamalar yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal ve ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de daha önceden tamamı kendine ait hiçbir konuta sahip olmamış vatandaşlara da umut oldu.

Konut hesabı uygulaması nedir? Kimler faydalanabilir? Devlet destekli konut hesabı uygulamasından yararlanma şartları nelerdir? Devlet destekli konut hesabına ilişkin tüm detaylar haberimizde…

Devlet destekli konut hesabı daha önceden hiç ev sahibi olmamış dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmaya yönelik geliştirilen tasarrufa dayalı bir modeldir. Bu modelde vatandaşlar konut hesabı açtırarak en fazla ilk seferde 30 bin TL’ye kadar yatırım yapabilirler. Ardından belirlenen periyotlar aralığında (ayda bir kez ya da ayda üç kez olmak üzere) yatırım yapmaya devam ederler. Mevcut uygulama şartlarında biriken paranın yüzde 20’si kadarı hesap sahibine devlet tarafından verilir. Böylece hem tasarruf hem de katkı sağlanır.

Vatandaşlar ayda en az 250 en çok 2 bin 500 TL yatırım yapabilirler. Üç ayda bir ödeme yapmak isteyen vatandaşlar da en az 750 TL en çok 7 bin 500 TL tutarında ödeme yapabilirler. Hesabına aylık para yatıran bir vatandaş üç kez ödemesini aksattığında üç ayda bir ödeme yapan bir vatandaş da ödemesini bir kez aksattığında hesabı konut hesabı statüsünden düşürülür.