EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut hesabı uygulamasında 5 yıl kalanlar karlı çıkacak

2016 yılında hayatımıza giren konut hesabı uygulamasına olan ilgi artarak devam ediyor. Konut hesabı uygulamasında en az 5 yıl kalanlar karlı çıkıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Mayıs 2016 tarihinde hayatımıza gire devlet destekli gayrimenkul alımını sağlayan konut hesabı uygulaması ilk zamanlarda beklediği ilgi bulamamıştı. Ancak Mart 2018 tarihinde yapılan Torba Yasa Tasarısı’nın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak yasalaşmasıyla konut hesabı uygulaması da eskisinden daha çok ilgi görmeye başladı. Çünkü Torba Yasa’da konut hesabı uygulamasını geliştiren ve vatandaşın cebini ilgilendiren bir dizi düzenlemeye ve iyileştirmeye yer verildi.

Torba Yasa Tasarısı’nın onaylanmasıyla birlikte konut hesabı uygulamasında vatandaşlara verilen destek miktarı 15 bin TL’den 20 bin TL’ye yükseltildi. Toplam birikim payı içindeki destek oranı ise yüzde 20 seviyesinde yüzde 25 seviyesine yükseltildi. Böylece daha çok vatandaş konut hesabına ilgi duymaya başladı. Elde edilen son verilere göre bankalara başvuruda bulunarak konut hesabı uygulamasına dahil olan 13 bin vatandaşın biriktirdiği tutar 81 milyon TL şeklinde oldu.

Toplam birikimin 81 milyon TL’ye ulaştığı konut hesabı uygulamasından en iyi şekilde fayda sağlamak isteyen vatandaşların hesaplarına en az 5 yıl süreyle sadık kalması gerekiyor. Konut hesabında en az 3 yıl kalma şartı var. Eski yönetmelikte üç yıl kalanlar yatırdığı paranın yüzde 15'ini, 4 yıl kalanlar yüzde 18'ini ve 5 yıl kalan da yüzde 20'sini alabiliyordu. Hayata geçirilen yeni düzenlemeyle birlikte bu oranlar da yeniden düzenlenecek. Konut hesabı uygulamasında 3 ve 4 yıl kalanların alacakları katkı payı miktarları hazırlanacak yeni yönetmelikle belirlenecek.

Diğer taraftan tasarının onaylanmasıyla birlikte konut hesabına yapılan devlet desteğinin üst oranının yüzde 20'den yüzde 25'e çıkarılması dikkate alındığında ise uygulamadan en karlı çıkanlar sistemde 5 yıl süreyle kalanlar olacak.