Validebağ Konakları
1 Yıl Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
3 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

Konut hesabı nedir? Ne işe yarar?

2016 yılında hayatımıza giren ve 12 binden fazla vatandaşı hayallerine yaklaştıran konut hesabı uygulaması nedir? Nasıl kullanılır? Konut hesabı açmak için ne gereklidir?

İki yılı aşkın süredir hayatımızda olan ve binlerce vatandaşı konut satın alma hayallerine yakınlaştıran konut hesabı uygulaması tasarrufa dayalı bir birikim hesabıdır. Gayrimenkul satın almak için yapılan düzenli birikimler devlet tarafından sağlanan teşvikler ile konut alma hayallerini gerçeğe dönüştürüyor.

Binlerce kişi tarafından kullanılan ve kısa sürede kapsamı genişletilerek daha çok kişiye erişimi sağlanacak olan konut hesabı uygulaması nedir? Konut hesabı nasıl kullanılır? Konut hesabı açmak için gerekli şartlar nelerdir? Konut hesabı uygulamasında devlet desteği miktarı nedir? Konut hesabı açmak için hangi şartları karşılamak gerekiyor? Konut hesabı uygulamasına ilişkin her türlü sorunuzun cevabını haberimizden elde edebilirsiniz.

2016 yılında hükümet tarafından birikim yapmayı teşvik etmek ve dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmasını kolaylaştırmak için hayata geçirilen konut hesabı uygulaması birikime dayalı gayrimenkul satın almayı destekleyen bir uygulamadır.
Anlaşma sağlanan 14 bankadan herhangi birine başvurularak kolaylıkla açılabilen konut hesabı uygulamasında bir dizi değişikliğe ve iyileştirmelere gidiliyor.

Konut hesabı uygulamasından yaralanmak isteyen vatandaşları bazı şartları karşılaması gerekiyor. Bunlardan ilki ve en önemlisi ise daha önceden eşi, kendisi ve velayeti altındaki çocukların hiçbirinin üzerine kayıtlı tapu bulunmaması. Daha önceden hiç konut satın almamış vatandaşların hesap açabilmesi hane içi gelirlerinin 3 bin 200 TL’den daha düşük olması gerekiyor. İstanbul’da yaşayan aileler için ise bu miktar 3 bin 700 TL şeklinde belirlendi.

Üzerine kayıtlı tapu bulunmayan vatandaşlar anlaşmalı bankalara müracaat ederek konut hesabı açtırabiliyorlar. İlk seferde toplu para yatırılmasına izin verilen uygulamada ilk sefere mahsus en fazla 30 bin TL para yatırılmasına izin veriliyor.

Hesap açıldıktan sonra ayda bir ya da üç ayda bir düzenli ödemeler yapılıyor. Devlet desteğinden yararlanabilmek en az 3 yıl boyunca hesaba dokunmamak ve birikimleri düzenli bir şekilde yapmak gerekiyor. Ayda bir yapılan ödemelerde ayda en az 250 TL en çok 2 bin 500 TL, üç ayda bir yapılan ödemelerde ise en az 750 TL en çok 7 bin 500 TL ödeme yapılması gerekiyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülen Torba Yasa Tasarısı’nın yasalaştırılması ile konut hesabında birçok şey değiştirilecek. Yapılan düzenlemeler ile daha çok vatandaşın faydalanması beklenen konut hesabı uygulamasında devlet tarafından sağlanan destek 20 bin TL’ye katkı oranı da yüzde 25’e yükseltilecek.

Mevcut konut hesabı uygulamasında devlet desteği en çok 15 bin TL ve katkı oranı da yüzde 20 seviyesinde.