EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut hesabı ile konut kredisi birleştirilecek

Bir süredir Mecliste görüşülen Torba Yasa Tasarısı ile konut hesabı ve konut kredisinin birleştirilmesi ve vatandaşa düşüş faizli kredi sağlanması planlanıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülmekte olan Torba Yasa Tasarısı’nın önümüzdeki haftalarda onaylanması bekleniyor. Tasarının yasalaşmasıyla konut hesabı uygulamasında çok büyük değişiklikler yapılacak. Bu değişikliklerle birlikte konut hesabına olan ilginin arttırılması ve konut hesabının işlerliğinin yükseltilmesi planlanıyor.

Yasa tasarısının onaylanmasının ardından konut hesabı uygulaması ve konut kredileri bir araya getirilerek vatandaşa düşük faizle kredi sağlanacak. Konut hesabında meydana gelecek birçok düzenleme ile birlikte hem aksaklıklar giderilecek hem de sistem geliştirilecek.
Son 2 yıldır hayatımızda olan konut hesabı uygulamasından şu ana kadar 12 binin üzerinde insan faydalandı. İlk uygulamaya konulduğunda beklenen ilgiyi görmeyen uygulamanın yeni düzenlemeler ve eklemeler ile daha etkin hale gelmesi hedefleniyor.

Tasarının yasalaşmasının ardından vatandaşa sunulan toplam destek miktarı 15 bin TL’den 20 bin TL seviyesine devlet katkı oranı da yüzde 20’den yüzde 25 seviyesine kadar yükseltilecek. Vatandaşlar konut satın alabilmek için konut hesaplarında topladıkları birikimlerinin yüzde 25 kadarının devletten destek olarak alacaklar.

Torba Yasa Tasarısı’nda yeni yapılan düzenlemeler kapsamında konut hesabı uygulaması Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından çıkarak Hazine Müsteşarlığına devredilecek. Konut hesabı açan ve burada yaptıkları birikimlerle konut sahibi olan vatandaşlara tapu harçlarında da yardım yapılacak. TBMM’de görüşülen ve önümüzdeki haftalarda yasalaşması beklenen Torba Yasa Tasarısı’na göre, en fazla 15 bin TL şeklinde belirlenen devlet desteği en fazla 20 bin TL şeklinde güncellenecek.

2 yılda 12 bin kişinin kullandığı konut hesabı uygulaması 2 yıldır beklediği ilgiyi göremedi. Vatandaşın henüz tam tanımadığı ve yabancı olduğu sistem tüm hızıyla iyileştirilip geliştiriliyor. Böylece konut hesabına katılım oranlarının da artması bekleniyor.