Nef Ormantepe
2 Yıl Sonra Teslim
Nef Ormantepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Avenue İstanbul
2 Yıl Sonra Teslim
Avenue İstanbul İstanbul Avrupa / Büyükçekmece 443.000 TL - 1.100.000 TL Proje Detayı
Self İstanbul
1 Yıl Sonra Teslim
Self İstanbul İstanbul Avrupa / Esenyurt Proje Detayı
Sinpaş Finans Şehir
2 Yıl Sonra Teslim
Sinpaş Finans Şehir İstanbul Anadolu / Ümraniye 475.000 TL - 3.000.000 TL Proje Detayı

"Konut fiyatlarının en uygun olduğu şehir İstanbul"

Dünyanın büyük şehirlerindeki metrekare fiyatlarını değerlendiren ERA Koordinatörü Mustafa Baygan, İstanbul'un 720 euro ile dünyanın en uygun metropolü olduğunu söyledi.

Uluslararası gayrimenkul danışmalık şirketi ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, dünyanın en büyük şehirlerindeki konut metrekare fiyatlarına bakıldığında İstanbul’un en uygun şehir olarak ön plana çıktığını söyledi. ERA tarafından yapılan araştırmaya göre; Paris metrekaresi 8 bin 413 euro ile konutta en pahalı şehir olarak dikkat çekerken, İstanbul ise 720 euro ile en uygun şehir olarak ön plana çıkıyor.

Araştırma verilerini yorumlayan Mustafa Baygan, "ERA Avrupa arşivinden gelen verilere baktığımızda dünya büyük şehirlerinde metrekare bedeli ile birinci sırayı 8 bin 413 euro ile Fransa’nın başkenti Paris alırken, en uygun fiyat 720 euro ile İstanbul’da bulunuyor. Halen İsviçre’nin başkenti Zürih’de metrekare fiyatları 5 bin 985 euro bu da İstanbul’daki değerden yaklaşık 8.5 kat pahalı. Daha sonra 4 bin 620 euro ile Stockholm, 3 bin 750 euro ile Berlin, bin 272 euro ile Lizbon geliyor. Bulgaristan’ın başkenti Sofya ise 775 euro ile İstanbul’a en yakın olan şehir olarak karşımıza çıkıyor.

Biz ise; ERA Avrupa arşivinde olan bu bilgileri paylaşmaktan sektör adına memnunuz. ERA Gayrimenkul Türkiye olarak 2017 yılında da dünyadaki gayrimenkul sektörü hakkında istatistiki bilgileri sektörü bilgilendirmek amacıyla paylaşmaya devam ereceğiz" dedi.

2017'de de yatırımlar hız kesmeyecek

Hareketli geçen 2016 yılının ardından 2017’de de konuta olan talebin artarak devam edeceğini söyleyen Mustafa Baygan, göç, evlenme, boşanma, binaların yenilenme ihtiyacı, rant geliri gibi etkenlerin konuta olan talebi canlı tutacağını söyledi.

Baygan, "Yenilenme mecburiyetindeki yaklaşık 12 milyon bina, büyük şehirlere göçün devam etmesi, evlenmeler, boşanmalar, gayrimenkulden beklenen rant geliri konuta olan talebin devam edeceğini gösteriyor. Bütün bunlara, döviz artışı nedeni ile oluşacak yaklaşık yüzde 10 fiyat artışının getireceği hızlandırılmış talep de eklenince yeni yılın ilk aylarında İstanbul’da konut satışının geçen yıla göre artacağını söyleyebiliriz. Ülke genelinde yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen 2017 yılında da konuta olan yatırım hızla devam edecek" diye konuştu.