EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut fiyatlarının düşeceği yönünde oluşan algı sektörü zora sokuyor

Konut piyasası bir süredir durgun bir dönemde. Yeni bir çıkış arayan sektör neden sıkıntı yaşamaya başladı? Bu durum nasıl aşılır? İşte cevapları…

İnşaat sektörü temsilcileri emlak sektöründe son 10 yıldır yaşanan hızlı artışların kesilmesinden endişe duyuyor. Yeni bir arayış içinde olan sektör bu zorlu süreci nasıl açabilir? Bu alandaki sıkıntıların temel sebepleri neler? Konut piyasasının sıkıntıları ve çözüm önerileri haberimizde…

Türkiye’nin lokomotif sektörü olarak varlığını koruyan gayrimenkul sektörü ekonominin en önemli yapı taşları arasındaki yerini koruyor. Ancak son yıllarda emlak sektörü zorlu bir sürece girdi. Gerek küresel gerek ülkesel anlamda yaşanan ekonomik ve siyasi krizler diğer sektörleri olduğu gibi emlak sektörünü de etkiledi.

2016 ve 2017 yıllarında oluşması muhtemel durgunluk döneminin önüne geçilmesi için devlet destekli geliştirilen uzun vadeli faizsiz konut kredileri ile konut sektörü ayakta kalmayı başardı ancak sektör yeni bir arayışa girdi. Peki konut sektöründeki sıkıntıların temel sebepleri nedir? Son 10 yıldır devam eden hızlı konut tüketimi duracak mı? Konut alımlarındaki azalma fiyatlara nasıl yansıyacak?

Konut sektöründe yaşanan sıkıntıların başlıca nedenleri sektörün önemli temsilcileri ve emlak uzmanları tarafından, konu stokunun 800 bine gelmesi, lüks konut üretiminde arz fazlalığının oluşması, fiyatların düşme beklentisine ve konut kredisi faiz oranlarının yükselmesine bağlıyor.
Türkiye’de konut stoku 800 bin seviyesine erişti. Eldeki konutlar satılmadan yeni konutlar üretildi.

Konut sektöründe özellikle lüks segmentte oluşan arz fazlalığı nedeniyle satılmayan konutların üzerine yine yüksek maliyetlerle inşa edilmiş konutlar eklendi. Bu duruma ise 10 yıldır devam eden karamsar havanın korunacağı inancı, yüksek kar beklentisi ve farklı sektörlerden şirketlerin inşaat sektörüne girmesi neden oldu.

Konut piyasasında yaşanan sıkıntıların en önemli nedenlerinden bir tanesi ise tartışmasız konut kredisi faiz oranlarının engellenmez yükselişi. Psikolojik seviye olarak belirlenen yüzde 1’in çok üzerinde seyreden konut kredisi faiz oranları konut satın almak isteyenleri kararından caydırıyor.

Bekle-gör kafasına giren konut alıcıları fiyatların düşmeye devam edeceği inancıyla konut satın almak için uygun zaman olmadığını düşünüyor. Piyasada tüketici tarafında oluşan bu algı konut sektöründe daha büyük sıkıntılara davetiye çıkarıyor.