EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut fiyatlarındaki artış enflasyonun gerisinde kaldı

TCMB’den edinilen verilerine göre, konut fiyatlarındaki artış hızı enflasyon değerlerinin altında seyretmeye devam ediyor.

2017 yılı Kasım ayı konut fiyatları yıllık olarak yüzde 11,33 artış yaşadı. Bu sonuca göre, konut fiyatları artış hızı kasım ayı içinde tüketici fiyatları endeksi tarihinin en yüksek seviyesine çıkan yüzde 12,98'lik enflasyonun gerisinde kalarak reel olarak yatırımcısına kaybettirdi.

Eylül ayından bu yana konut fiyatlarının yükselmesi enflasyon rakamlarının gerisinde kalmaya devam ediyor. Kasım ayı itibariyle de konut fiyatlarındaki reel kayıp dönemi ise 3 aya çıkmış oldu.

Merkez Bankası verilerine göre Kasım ayında konut fiyatları aylık olarak yüzde 0,41 arttı.

Şehirler özelinde bakıldığında ise İstanbul'da konut piyasasındaki durgunluğun dikkat çekici boyutlara ulaştığı görüldü. Endeks verilerine göre Kasım'da İstanbul'da konut fiyatları yıllık olarak yüzde 5,87 artış kaydetti. Böylelikle İstanbul'da fiyatlar endeks tarihinin en düşük artış hızını kaydetmiş oldu.

Ankara'da konut fiyatları yıllık olarak yüzde 7,16 artış gördü. Üç büyük şehir arasında İzmir yine diğer büyüklere fark attı. Şehirde konut fiyatları Kasım ayında yıllık olarak yüzde 19,51 arttı.

Kasım'da Türkiye de konut satışları yüzde 7,5 gerilemeyle 122 bin 732 olarak kaydedilmişti.

Konut satışlarında, İstanbul 19 bin 939 konut satışı ve yüzde 16,2 ile şampiyonluğa oturmuştu. Satış rakamlarına göre İstanbul’u, 14 bin 200 konut satışı ve yüzde 11,6 pay ile Ankara, 7 bin 360 konut satışı ve yüzde 6 pay ile İzmir takip etti. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 6 konut ile Hakkari, 16 konut ile Ardahan ve 51 konut ile Şırnak şeklinde olmuştu.