EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut fiyatları en çok Bursa'da artış gösterdi

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre, Nisan ayında konut fiyatları en çok Bursa’da yükseliş gösterdi.

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ ve ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Nisan ayı sonuçları açıklandı. ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre, Nisan ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre yüzde 0.46, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.71 oranında gerçekleşti. Satışlarda banka kredisi kullanım oranının yüzde 35 olduğu Nisan ayında, stok erime hızı yüzde 3.8 olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde 68 ili kapsayan ‘REIDIN Emlak Endeks’ Nisan ayı sonuçlarına göre ise konut fiyatlarında yüzde 1.22 oranında artış yaşandı. Nisan ayında konut fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir Bursa, en çok azaldığı şehir ise yüzde 2 oranı ile Erzincan oldu.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0.46 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.71 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 74.50 oranında artış yaşandı. Nisan ayında İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.50 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.23 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 10.4 puan fazla artış gösterdi.

Konut fiyatlarının en çok yükseldiği şehir Bursa

Nisan ayında metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.27 oranında artan Bursa, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 2 oranı ile Erzincan oldu. Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0.2 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 4.14 oranında artış gerçekleşti.

En fazla kira artışı Edirne’de yaşandı

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’ne göre ise Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0.63 ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 oranında artış gerçekleşti. Nisan ayında metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.02 oranında artan Edirne, kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Isparta ise yüzde 2’likoranla bu dönemde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir oldu.