EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

"Konut fiyatları daha da düşmez"

‘Yeni başlayacak konut yerine, bitmiş projelerden ev almak daha avantajlı’ diyen Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın, sektörde ses getirecek bir açıklama yaptı.

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, yakın zamanda konut fiyatlarının ucuzlamayacağını öngördüğünü söyledi.

Enflasyon rakamlarının yüzde 9-10 seviyesinde seyrettiğini ve 2 yıldır sektörde hiçbir firmanın konut fiyatlarında zam yapmadığını böylelikle konutlarda yüzde 20 oranında indirim meydana geldiğini dile getiren Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, konut fiyatlarında daha fazla ucuzlama olmayacağını söyledi.

İki yıldır sektörde kimsenin konut fiyatlarında indirim yapmaması ve enflasyon oranlarda görülen yükseklik sebebiyle kont fiyatlarında yüzde 20 indirim meydana geldiğini iddia eden Akın, konut fiyatlarının daha da ucuzlamayacağını söyledi.

Gayrimenkul sektörüne ilişkin önemli ön görülerde ve değerlendirmelerde bulunarak sektörde büyük ses getiren Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, ‘yeni başlayacak konut almak yerine, bitmiş projelerden konut almak daha avantajlı’ açıklamasının ardından yine sektörde çok ses getirecek bir açıklamaya imza attı.

Konut fiyatları ve konut fiyat artışları hakkında önemli açıklamalar yapan Akın, sektörde son 2 yıl içinde hiç zam yapılmadığını ve aslında konut fiyatlarında yüzde 20’lk bir indirim meydana geldiğini ve konut fiyatlarının bundan daha fazla ucuzlamasının mümkün olmadığını iddia etti.

Konut sektöründe bir balondan bahsetmenin mümkün olmadığını ancak sektördeki iş bilmez inşaatçılar tarafından üretilen projelerde sorunlar yaşandığını ifade etti. Sektörde bir konut şişkinliği olmadığını ancak konut satışlarında yaşanan sıkıntıların nedeninin yüksek kredi faiz oranları olduğunu söyledi.

Talebin kredi faiz oranları nedeniyle bazen düşebildiğini ve yüzde 1 kredi faiz oranını görenlerin konut satın almaktan vazgeçtiğini söyleyen Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Akın, konutta fiyatların daha da düşmeyeceğinin altını çizdi.