EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut fiyatları 2018 yılında düşecek mi?

Özellikle son bir yıldır konut fiyat artışlarında yavaşlama görülüyor. Konut alacaklar ise konut fiyatlarının yıl içinde düşüp düşmeyeceğini merak ediyor.

Son zamanlarda yavaşlama eğiliminde olan konut fiyatları 2018 yılında yükselmeye devam edecek mi yoksa konut fiyatlarında düşüşler mi yaşanacak? Konut fiyatlarının gerileme eğilimine rağmen artması bekleniyor. Birçok uzman görüşüne ve sektör temsilcisine göre konut satın almak için en uygun zaman bu zaman. Bundan sonra konut fiyatlarında gerileme değil bir artış olacağı düşünülüyor.

Yatırımlarını konut alanında değerlendirmek isteyen ya da bu alandaki yatırımlarını katlamak isteyenler ile konut almayı düşünen vatandaşların gündeminde uzun zamandır konut fiyatları var. Herkes 2018 yılında konut fiyatlarında nasıl bir seyir olacağını merak ediyor.

Sektör temsilcileri, demir fiyatlarındaki yükseliş buna paralel maliyetlerdeki artışlar, hafriyat satın alırken ödenen yüksek meblağlar, konut kredisi faiz oranlarının önlemez yükselişi, otopark yapılması gerekliliği, tapu harcı sorunu, KDV oranlarının yüksekliği, altyapı bedellerinin karşılanması gibi nedenlerden dolayı konut fiyatlarında herhangi bir düşüşten bahsetmenin mümkün olmayacağını söylüyor. Hatta konut fiyatlarında bir artış yaşanması bekleniyor. Buna paralel olarak da birçok uzman görüşün fikir birliğine vardığı konu konut satın almak için en uygun zaman dilimi içinde bulunulduğu.

Konut fiyatlarının seyri hakkında önemli değerlendirmelerde bulunan Antalya Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, özellikle son zamanlarda hafriyat maliyetleri, haziran ayından bu yana her bağımsız birime bir adet olmak üzere getirilen otopark yapma zorunluluğu, konut kredisi faiz oranlarının engellenemez yükselişi, KDV oranlarının yüksekliği, tapu harcı, alt yapı bedelleri, demir fiyatlarının yükselmesi gibi nedenlerden dolayı Türkiye genelinde konut fiyatlarında düşüş yaşanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Tüm bu nedenlerin bir maliyet olduğunu ifade eden Karataş, “Konut fiyatlarına etki edecek bir başka gelişme ise müteahhitlik mesleğinin artık bu şartlar altında tercih edilmeyeceğini, yani müteahhit azalmasının da, fiyatları yükselteceğini tahmin ediyorum" dedi.