EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut fiyat artışında Elazığ ipi göğüsledi

REIDIN Emlak Endeksi Ocak ayı raporuna göre; satılık konutlarda Elazığ, kiralık konutlarda ise Kırşehir fiyatların en çok arttığı şehirler oldu.

Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle hazırlanan, 68 il, 242 ilçe ve 1202 mahalleyi kapsayan REIDIN Emlak Endeks aylık sonuçları açıklandı. Endeks sonuçlarına göre, Ocak ayında satılık konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0.91 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 8.88 oranında arttı. Ocak ayında Elazığ’da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.08 oranında arttı ve Elazığ fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 0.52 oranı ile Kars olarak açıklandı.

Sonuçlara göre kiralık konut fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 0.14 oranında azalış; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6.06 oranında artış gerçekleşti. Ocak ayında Kırşehir'de metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.03 oranında arttı ve Kırşehir kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 2.00 oranı ile Kütahya olarak belirlendi.

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Giresun şehirlerinde ölçüldü.

İnşa edilen yeni konutlarda da bir önceki aya göre yüzde 0.52 oranında fiyat artışı gerçekleşti. Endeks, aynı ay içerisinde, İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.22 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.82 oranında arttı. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 8.5 puan fazla artış gösterdi.

Hareketlilik 2017 boyunca devam edecek

Konut kredilerine ilişkin açıklamada bulunan İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki, "İş Bankası 2016 yıl sonu itibarıyla kullandırdığı 17.7 milyar TL tutarındaki ev kredisi ile bir önceki yılsonuna kıyasla yüzde 12,5 oranında gelişme göstermiş ve elde ettiği yüzde 11,6'lık pazar payı ile sektörün önemli bir oyuncusu olma özelliğini sürdürmüştür. Özellikle son dönemlerde kredilendirme oranının artması ve KDV’nin düşürülmesi gibi düzenlemeler, geleceğe yönelik beklentileri güçlendirdi. Bu düzenlemeler sonrasında sektörde yaşanan hareketlilik, bankaların kredi hacimlerine de olumlu yansıdı. Emlak Konut GYO A.Ş. ile yaptığımız işbirliği kapsamında uygun faiz ve 240 aya varan vade seçeneklerimiz ile bu hareketliliğin 2017 senesinde de süreceğine inanıyoruz."