EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut fiyat artışı haziranda zirveye yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) verilerine göre, konut fiyatları haziran ayında yüzde 10,5 oranında yükseldi.

Konut fiyatları haziran ayında yüzde 10,5 oranında artış yaşadı. TCMB’den alınan bilgilere göre, konut satış fiyatları haziran ayında yüzde dikkat çekecek şekilde yükseliş kaydetti. Haziran 2018 tarihinde konut fiyat artışlarında İstanbul yüzde 3,8 ile olumsuz performansını devam ettirdi. Ankara da ise yüzde 8,4’lük oranda artış kaydetti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından haziran ayına ilişkin konut fiyatları yüzde 10,5 oranında artış yaşadı. Merkez Bankası verilerinden edinilen sonuca göre, konut fiyat artışında yüzde 3,8 ile olumsuz durumunu sürdürdü. Ankara’da ise yüzde 8,4 oranında artış kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran 2018 tarihine dair 'konut fiyat endeksi' raporunu kamuoyuna açıkladı.
TCMB verilerine göre konut fiyatları aylık yüzde 0,9, yıllık yüzde 10,53 artış yaşadı. Aynı ay enflasyon rakamı ise 15,4 oranında açıklandı. Konut fiyatları enflasyonun 5 puanlık gerisinde kaldı. Konut yatırımcıları için bu rakam yüzde 5’lik reel kayıp anlamına geliyor.

TCMB Haziran 2018 verilerine göre konut fiyat artışında İstanbul yüzde 3,8 ile olumsuz performansını devam ettirdi. Ankara'da yüzde 8,4 oranında artış gösterdi. İzmir ise yüzde 16,9'luk fiyat artışı ile yükseldi.

Merkez'in hesapladığı Hedonik Konut Fiyat Endeksi (HKFE) aynı ay bir önceki aya göre yüzde 0,6 artış kaydederek 226,73’e yükseldi.
Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.36 oranında artan HKFE, aynı dönemde reel olarak yüzde 5.23 oranında azalış gösterdi.

Konut kredisi faiz oranlarının sürekli yükselmesi ve konut fiyatlarının artışı nedeniyle konut alımları düşmeye başladı. Konut kredisi faizlerini yüzde 0,98 oranında sabitleyen kampanyanın sona ermesiyle birlikte kredi faizleri kampanya öncesi döneme döndü. Ardından yüzde 2’lerin üzerine çıkan konut kredisi faiz oranları konut alımlarının yeniden ivme kaybetmesine neden oldu.