EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut barışından sonra kaçak yapı inşa edene hapis cezası verilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı imar affından sonra kaçak yapı inşa etmeye kalkışan vatandaşa hapis cezası verileceğini açıkladı.

“İmar barışı” konulu bir basın toplantısı gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar affından sonraki dönemde kaçak yapı inşa etmek isteyen vatandaşların hapis cezasını göze almak zorunda olduğunu söyledi.

Konut sektöründe ve gayrimenkul ticaretinde art arda gelen düzenlemelerden bir tanesi de kaçak yapıların ‘yapı kayıt belgesi’ ile kayıt altına alınmasını sağlayacak imar affı süreci. Yurt genelinde yaklaşık 13 milyon yapıyı ilgilendiren süreçten 15 milyona yakın vatandaş yararlanacak. Bu süreçten sonraki dönemde kaçak yapı inşa etmeye teşebbüs eden veya kaçak yapı inşa eden vatandaşlara da çok daha sert yaptırımlar uygulanmaya başlanacak. Bunlardan bir tanesi de hapis cezası.

Düzenlediği basın toplantısında imar affı ve yapı kayıt sürecine ilişkin önemli bilgiler veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Vatandaş imar barışından sonra kaçak yapı yapmak isterse hapis cezasını göze almak zorunda” dedi.

Bakan Özhaseki, başvuruların e-devlet vasıtası ile yapılacağını ve başvuru yapıldıktan sonraki ilk 24 saat içinde cep telefonlarına gelen kısa mesaj ile vatandaşın bilgilendirileceğini ve 15 milyona yakın hak sahibinin tamamının imar barışından istifade edebileceğini açıkladı.

Yurt genelinde sağlanacak imar barışı için başvurular 8 Haziran Cuma günü start veriyor. Son başvuru tarihi ise 31 Ekim 2018 olarak belirlendi. Kaçak yapı sahibi vatandaşların belirtilen süre zarfında başvuruda bulunarak yapı kayıt belgelerini almaları gerekiyor. İmar affından sonra kaçak yapı inşalarında hapis cezaları uygulanacak.