EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut almak isteyenlere ‘elini çabuk tutma’ tavsiyesi

Sektör temsilcilerinden konut almak isteyenlere ‘elini çabuk tutması’ tavsiyesi geldi. Sektördeki tapu harcı ve KDV teşviklerinin büyük fırsat olduğu ifade edildi.

Sektörün önde gelen temsilcileri, yaşanan son gelişmeleri ve 2019 yılında yaşanacak fiyat değişimlerini değerlendirdi. Yeni Meram Gazetesi'nde yer alan habere göre; kur ve enflasyon rakamlarının yükselmesiyle birlikte artan inşaat maliyetlerini fiyatlara yansıtmadıklarını ifade eden sektör temsilcileri, sürecin bu şekilde devam edemeyeceğini ve eninde sonunda fiyatların yeni projelere yansıyacağını ifade ediyor. Şimdiki zamanın konut satın almak için en iyi zaman olduğunu vurgulayan yetkililer, tapu harcı ve KDV teşvikleri uzatılmasının büyük fırsat olduğunu belirtti. Ayrıca vatandaşa elini çabuk tutması tavsiyesinde bulundu.

2018’de gayrimenkul sektörüne ivme kazandıracak önemli adımlar attıklarını söyleyen Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Yönetim Kurulu (GYODER) Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, tapu harcı ve KDV oranının indirilmesiyle birlikte, kamu bankalarının konut kredi faizlerini düşürmesinin ardından GYODER, İNDER ve KONUTDER olarak ‘Güç Birliği’ne gittiklerini hatırlattı. 15 Mayıs’ta başlatılan kampanyayı 30 Haziran’a kadar uzattıklarını söyleyen Feyzullah Yetgin; “Tüm peşin ve konut kredili satışlarda yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşinat kampanyası, bankaların yüzde 0.98 faizle konut kredisi desteği sağlamasıyla birlikte sektörde büyük bir ivme oluşturdu” dedi.

SENETLİ SATIŞLAR ARTTI

2018 yılında Türkiye genelinde 1 milyon 375 bin 398 adet konutun satıldığı Feyzullah Yetgin; “Bu rakam 2017 yılında 1 milyon 409 bin 314 olarak gerçekleşmişti. Yaşanan ekonomik dalgalanmalara rağmen, 2018 konut satışları 2017’ye oranla sadece yüzde 2.4 azaldı” diye konuştu. 2018 yılındaki konut kredisi faizlerindeki artışın konut sahibi olmak isteyenleri olumsuz etkilediğini ifade eden Yetgin, bu nedenle senetli satışlarda artış yaşandığını da ifadelerine ekledi.