EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut alıcıları 35 yaşında evli erkeklerden oluşuyor

Türkiye’de konut satın alma potansiyeli en yüksek olan grup daha önceden konut satın almış 35 yaş ve üzerindeki evli erkeklerden oluşuyor.

Türkiye’de konut satın alma potansiyeli en yüksek olan grup daha önceden konut satın almış 35 yaş ve üzerindeki evli erkeklerden oluşuyor.

Gayrimenkul Yatırım ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan ‘Potansiyel Konut Alıcısı Büyüteç Altında-İstanbul Raporu’nda konut alıcısının potansiyeli ve durumu ile ilgili önemli bilgilere ulaşıldı.

Türkiye genelinde konut alıcılarını genel olarak 35 yaş ve üzerinde evlenmiş ve daha önceden konut satın almış erkekler oluşturuyor. Vatandaşların yüzde 65’i daha önceden konut sahibi olmuş. Konut alıcılarının yüzde 70’i ise oturmak amacı ile yeni bir konut satın almak istiyor.

Rapordan çıkan sonuca göre konut alıcılarının tüketim alışkanlıklarında meydana gelen bir takım değişiklikler saptandı. Bundan 10 yıl öncesinde markalı kont projesi için fiyat farkı ödeme istemeyen konut alıcıları günümüzde yeni bir konut satın alırken markalı konut projesi için yüzde 26 oranında fiyat farkı ödemeyi göze alabiliyor.

Örnekle açıklamak gerekirse genel bir konut projesinden 100 TL ödeme ile alabileceğe bir konuta markalı olduğu zaman alıcı 126 TL ödemeyi göze alıyor. Markalı konut projelerini artık sadece lüks segment grubunda yer alan tüketiciler değil orta gelir ve orta üst gelir grubunda yer alan konut alıcıları da tercih ediyor.

Markalı konut projelerine karşı olan ilginin 10 yıl öncesine göre yükseliş göstermesinin nedeni olarak da projelerde sadece barınma alanları değil sosyal olanakları ve lüks ayrıcalıkları ile adet alıcıya sosyal bir yaşam deneyimi sunulması olarak görülüyor.