EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kış aylarında turistik bölgeler değerlendi

Yeni yıla hazırlandığımız soğuk kış günlerinde emlak piyasasında hareketlilik devam ediyor. Turistik bölgelerdeki konut fiyatları ise beklenenin aksine yükselişe geçti.

Yaz mevsiminin ilk ayı hazirandan bu yana Muğla, İzmir, Çanakkale ve Balıkesir’de de fiyatlar ciddi oranda arttı. Türkiye’nin emlakta en değerli ili İstanbul’da da fiyatlar artmaya devam ediyor.

Emlak sektörüne kış mevsimi uğramadı. Beklenenin aksine hareketlilik artarak evam ediyor. Özellikle de turistik ve sıcak bölgelerde.

Hürriyet Emlak Kasım 2017 Emlak Endeksi verilerine göre* İstanbul’da son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 7 artarak metrekare ortalaması 4 bin 444 TL’den 4 bin 755 TL’ye çıktı. Satılık konut fiyatları İzmir’de yüzde 16, Bursa’da yüzde 18 artarken; Ankara’da yüzde 5, Antalya’da yüzde 2 arttı.

Haziran ayından bu yana fiyatlar katlanarak arttı. Haziran ayından Kasım ayına kadar Türkiye’nin turistik illerinde fiyatlar ciddi oranda arttı. Satılık konutta metrekare ortalama fiyatlar İzmir’de 218 TL, Balıkesir’de 185 TL, Muğla’da 126 TL, Çanakkale’de 77 TL arttı. Ancak Antalya kışa erken girdi ve ildeki fiyatlar Haziran ayından itibaren 28 TL düştü.

Hürriyet Emlak Kasım 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, Türkiye’nin en değerli ili hâlâ İstanbul. İstanbul’da son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 7 artarak metrekare ortalaması 4 bin 444 TL’den 4 bin 755 TL’ye çıktı. Ekim ayında ani bir düşüş yaşayan İstanbul’daki fiyatlar, Kasım ayı sonunda toparlanarak tekrar yükselişe geçti. Bazı ilçelerde fiyat artış oranları yüzde 16’yı buldu. Türkiye’nin en büyük 5 ili arasında yer alan İzmir, Bursa, Ankara ve Antalya’daki konut fiyatlarında da artış yaşandı.

İstanbul tekrardan değerlenmeye başladı

Türkiye’nin emlakta en değerli ili olan İstanbul’da son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 7 artarak metrekare ortalaması 4 bin 444 TL’den 4 bin 755 TL’ye çıktı. Ekim ayında aniden 4 bin 778 TL’den 4 bin 690 TL’ye düşen fiyatlar, Kasım ayında 4 bin 755 TL’yi bularak toparlandı.

Emlak piyasasında Haziran ayından itibaren düşüş beklenirken, fiyatlar yükselişe geçti. İstanbul genelinde amortisman süresi 19 yıl oldu. Son bir ay içinde fiyatı en çok artan ilçe yüzde 7,4 ile Çatalca olurken, fiyatı en çok düşen ilçe yüzde -3,7 ile Sultanbeyli oldu. En kısa amortisman süresine sahip ilçeler arasında ilk sırada 14 yıl ile Gaziosmanpaşa yer aldı.

Ankara'da büyüme hızı daha yavaş

Ankara’da satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 5 arttı. Metrekare ortalama fiyatlar 1.750 TL’den 1.830 TL’ye yükseldi. Ankara’da amortisman süresi 17 yıl iken, son bir ayda satılık konut fiyatlarının en çok arttığı ilçe, yüzde 4,4 ile Gölbaşı oldu. Fiyatların düştüğü ilçeler arasında ilk sırada yüzde -2,8 ile Çubuk yer aldı. En kısa amortisman süresine sahip olan ilçe ise 18 yıl ile Mamak oldu.

İzmir kışın etkisine girmedi

Hürriyet Emlak Ekim 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, Türkiye’nin en değerli 3. ili olan İzmir’de satılık konutların değeri düzenli olarak artıyor. Haziran ayından sonra düşüş beklense de, İzmir’de fiyat artışı hız kesmedi. Satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 16 artarken, Haziran ayında 2 bin 571 TL olan metrekare ortalama fiyatlar Kasım ayında 2 bin 789 TL’yi buldu. Amortisman süresinin 19 yıl olduğu İzmir’de son bir ayda fiyatı en çok artan ilçe yüzde 6,7 ile Bayraklı oldu. Son bir ayda fiyatı en çok düşen ilçe yüzde -6,7 ile Bergama olurken, en kısa amortisman süresine sahip olan ilçe 16 yıl ile Konak oldu.

Bursa’da Yıldırım ilçesi dışında düşüş yok

5 büyük il arasında 2017’nin ilk 3 çeyreğinde en çok değerlenen il Bursa olmuştu. Son çeyreğe yaklaşırken de lider yine Bursa olacak gibi görünüyor. Bursa’da satılık konut fiyatları son bir yıl içinde yüzde 18 arttı, metrekare ortalama fiyatlar 1.680 TL’den 1.981 TL’ye çıktı. Bursa’da son bir ayda fiyatlar Yıldırım ilçesi dışında hiçbir ilçede düşmedi. Son bir ayda fiyatların en çok arttığı ilçe yüzde 4,3 ile Kestel olurken, fiyatların en çok düştüğü tek ilçe yüzde -1,1 ile Yıldırım oldu. En kısa amortisman süresine sahip olan ilçe 17 yıl ile Bursa’nın merkez ilçesi Osmangazi oldu.

Antalya kışa erken girdi

Antalya’da fiyatlar Temmuz ayından itibaren düşüşe geçti. Kışa erken giren Antalya; Muğla, İzmir, Çanakkale ve Balıkesir’den farklı bir seyir izliyor. Haziran ayında 1.969 TL olan satılık konut metrekare ortalama fiyatları, Kasım ayında 1.941 TL’ye düştü. Antalya’da amortisman süresi 18 yıl olarak belirlendi. Kemer, son bir ayda yüzde 4,8 artış ile fiyatların en çok arttığı ilçe oldu. Aksu ise yüzde -4,3 düşüş ile son bir ayda fiyatların en çok düştüğü ilçe oldu. En kısa amortisman süresine sahip olan ilçeler ise 16 yıl ile Kepez ve Döşemealtı oldu.