EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kiraya verdiği yazlığın vergisini ödemeyenler yandı!

Maliye Bakanlığı yazlığını kiraya verip vergisini ödemeyenleri sıkı takibe aldı. Maliye'nin sistemine takılanları büyük cezalar bekliyor.

Geçtiğimiz aylarda, kiraya verdikleri gayrimenkullerin beyannamelerinde aldıkları kira bedelini düşük gösteren ev sahiplerinin peşine düşen Maliye Bakanlığı şimdi de yazlığını kiraya verip beyanda bulunmayanları araştırmaya başladı. Yazlıklarını sezon boyunca kiralayıp tanıdıklara vermiş gibi göstererek kira beyanı vermeyenler yüklü cezalarla karşı karşıya kalacaklar.

Toplamda 1 milyar lirayı bulan kayıp vergilerin takibine başlayan Maliye, ev alıp sattığı halde devlete vergisini ödemeyenin kapısını da çalmaya başladı. Gelir İdaresi'nin yeni değerleme sistemi ile taşınmazların alım satımında belediyelerin emlak vergi değerine standart getirilirken, emlak satışı piyasa değeri üzerinden yapılacak. Bu özel sistemle birlikte yeni dönemde imar değişikliğinde emsal artışı olan parsellerin değerini ödemeyenlere imar izni verilmeyecek.

Bakanlıktan edinilen bilgire göre geçtiğimiz yıl 1.4 milyon kişi hazır beyan sistemini kullanarak gelir beyanında bulundu. Bu kapsamda 45.3 milyar liralık gelirin 33.1 milyar lirasının kira gelirlerinden, 12.2 milyar liralık beyanın ise ücret, menkul sermaye iradı beyanlarından yapıldığı açıklandı.