EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kiralık konuta talep düştü, fiyatlar tabanı gördü

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, vatandaşların kampanyalardan yararlanarak kolayca ev sahibi olduğunu, bunun da kiralık konut fiyatlarını düşürdüğünü söyledi.

Son dönemde başlayan kampanyalarla hızlı bir satış grafiği yakalayan sektör temsilcileri, sundukları 240 ay vade olanağıyla konut sahibi olmak isteyenlerin hayallerini gerçekleştirmeye devam ediyor. İstanbul'da kolayca konut sahibi olmanın kiralık konutlarda talebi düşürdüğünü söyleyen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, "Eskiden kiraya verecek ev bulamıyorduk, müşteri çoktu, şimdi tablo tam tersine döndü. Yüzde 30'a kadar kirası düşen bölgeler olmasına rağmen, talep hala az. Geçen sene Beşiktaş'ta 3 bin lira olan ev şu an 2 bin 500'e, 2 bin 500 seviyelerinde olan 2 bin liraya, 2 bin seviyesinde olan ev bin 500 seviyelerine düştü" dedi.

Suriye akımının durması fiyatları düşürdü

İstanbul'daki kiralık daire fiyatları, satılık konutlardaki arz-talep dengesi ve günlük kiralık evlere ilişkin yapılan çalışmalar hakkında bilgi verenen Aşa, "Kiralık konut fiyatlarında düşüşün bir kaç nedeninden bahsetmek mümkün. Birincisi Suriyeli akımı durdu, akın akın gelme yok, gelen geldi yerleşen yerleşti, bu faktör kalktı. İkincisi fiyat yüksekliğinden dolayı üniversite öğrencileri İstanbul'u gözden çıkardı.

Üçüncü olarak kentsel dönüşüm dolayısıyla yenilenen binalarda kapasite arttı ve artmaya da devam ediyor. Burada bir kapasite artışı yaşandı. Kentsel dönüşüm etkisi bundan sonra da devam edecek. Bundan sonraki süreçte düşüş olmasa da bir yükseliş beklemiyorum ama talep olmazsa düşmeye devam eder tabi. Şu an için fiyatların olması gereken seviyeye geldiğini söyleyebiliriz" diye konuştu.

Konutta devam eden projeler olduğunu, kentsel dönüşümdeki kapasite artışının da devam edeceğini anımsatan Aşa, bu anlamda düşüşlerin devam etmesinin ya da fiyatlarda gevşemenin devam edebileceğini söyledi.

Satılık konutlarda da şu an beklenen talebin olmadığını bildiren Aşa, fiyatların yüksek olduğunu savundu. Alıcı kitlenin talebine göre fiyatların talebi karşılamadığını belirten Aşa, bu yüzden müşterilerin şu an uygun fiyatlı ikinci el konuta yöneldiğini, fiyatların biraz daha gevşemesi ya da alıcının talebine uygun projelerin üretilmesi gerektiğini dile getirdi.

Ev fiyatları yükselirse müteahhitler kendi kuyusunu kazmış olur

Müteahhitlerin bu konuda biraz "dik kafalılık" yaptığını, kurda yaşanan artışın öne sürülerek konut fiyatlarını yükseltme eğiliminde bulunduklarını ifade eden Aşa, şunları kaydetti:

"Zaten şu an elindekini satamıyorsun. Satamadığın malın nesine zam yapacaksın. Fiyatın normal olsa, şu an zaten elinde kalmaz. Vatandaş bunu alamıyorsa, demek ki fiyat yanlış ya da yüksek. Sen eğer hala 'ben zam yapacağım' dersen, kendi kuyunu kazmış olursun. 'Ben satamıyorum ama zam yapacağım' zihniyeti, ekonomide, ticarette olmaz. Zaten senin mevcut fiyatlarına alıcı yok, elinde kalmış zaten neyin zammını yapacaksın?

Kampanyalar başlatıldı, faizler düştü, bu promosyonlarda aslında beklenen talep yakalanamadı. Alıcının talebine ve alım gücüne göre şu an çok az proje var. Olanlarda çok uzak mesafelerde. Adam dağın başına ev yapıyor, bahçesine havuz koydu diye lüks segment diye metrekaresine 5 bin lira fiyat veriyor. Böyle bir mantık yok. Alıcının talebinin anlaşılması, fiyat limitinin bilinmesi ve ona uygun projeler üretilmesi lazım. 'Ben yaptım bu fiyata satıyorum' zihniyeti yok, alıcının durumu olsa zaten alır. Alıcının talebine uygun hareket edilmediği müddetçe elde kalan konutlar kalmaya devam edecek."