EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kiralarda TÜFE’ye göre artış esnafı rahatlattı

Kirada TÜFE’ye göre artış kararı sadece ev kiracılarını değil mağaza, ofis ve dükkanlara kira verenleri de rahatlattı.

Yeni düzenleme ile birlikte kira artışlarının son 12 aylık ortalama Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yerine Tüketici Fiyatları Endeksi’ne (TÜFE) göre yapılması kararlaştırıldı. Bu durum, sadece ev kiracılarını değil ticari hayatı da rahatlattı. Posta Gazetesi’nden Meltem Kara’nın haberine göre; kira artışında TÜFE uygulaması yalnızca konutlarda değil işyerlerinde ve ticari gayrimenkullerde de geçerli olacak. Bu durumda caddelerde dükkanı olan esnafın da AVM’ye kira ödeyen perakendecinin de eli rahatlamış olacak.

BİNLERCE LİRA CEPTE

Ocak ayı enflasyonuna göre 12 aylık ortalama ÜFE yüzde 27.01, TÜFE ise yüzde 16.33 olarak açıklandı. Eğer eski düzenleme geçerli olsaydı, bu ay sözleşmesini yenileyecek olan kiracının bin TL’lik ücreti bin 270 TL’ye çıkacakken, şimdi bin 163 TL olacak. Böylece bin TL ödeyen kiracının cebinde 106 TL kalacak. Dükkan ve mağazalarda kiraların binlerce lirayı bulduğu düşünüldüğünde aylık 10 bin TL ödeyen bir kiracı, bin 60 TL'lik zam yükünden kurtulmuş olacak.

BELİRSİZLİK BİTTİ

ÜFE’nin reel enflasyonun üzerinde olmasının mal sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirdiğini söyleyen gayrimenkul danışmanlığı şirketi Coldwell Banker Türkiye’nin Ülke Başkanı Gökhan Taş; “Ticari gayrimenkul piyasasında kiraların dolardan TL’ye dönmesi gibi bir türbülans yaşanmıştı. Bu türbülansın üzerine ÜFE’den kira artışı kiraların yine dolar ile ödenmesiyle aynı seviyede olacaktı. Burada TÜFE’nin baz alınması kiracıları rahatlattı. Mal sahibi tarafında da hakim olan belirsizliği ortadan kaldırdı, netleştirdi” dedi.

ENFLASYONU FRENLEYECEK

Jll Türkiye’nin ülke Başkanı Avi Alkaş, gayrimenkul değerinin enflasyona göre belirlenecek olmasının kısa vadeli kontratlarda önemli bir avantaj sağlayacağını belirtti. TÜFE üzerinden kira artışının hem enflasyonu frenleyeceğini hem de perakendecinin elini çok rahatlatacağını söyleyen Birleşmiş markalar derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel ise geçen yıl çıkan yönetmelikle dolardan TL'ye dönenlerin kira artışlarında bu oranın henüz uygulanmadığını, yeni sözleşmelerin TÜFE ile yapılacağını da sözlerine ekledi.